Jak powinno wyglądać prawidłowe księgowanie faktury za ratę leasingową w spółce, która korzysta z uproszczeń
Czy zgodnie z ustawą o rachunkowości istnieje coroczny obowiązek inwentaryzacji wszystkich aktywów i pasywów, czy też ustawa przewiduje określone wyłączenia z tego obowiązku? Spotkałem się z wieloma rozbieżnymi interpretacjami na ten temat.
Wykazywane w pasywach pozycje związane z rozliczeniami międzyokresowymi przychodów są związane z zasadą memoriału oraz zasadą współmierności przychodów i kosztów. Zasady te prowadzą wprost do ustalenia porównywalności przychodów i kosztów oraz zapewnienia prawidłowego ustalenia wyniku finansowego jednostki.
Fuzje i przejęcia - należąc do największych pod względem wartości na całym świecie - są jednocześnie transakcjami bardzo złożonymi i skomplikowanymi. Rachunkowość fuzji i przejęć określa sposób ich identyfikacji, rozliczania oraz ujęcia w księgach rachunkowych, jak również prezentacji w sprawozdaniach finansowych. Mimo wielu typologii tych transakcji dla rachunkowości najistotniejsza jest ich treść
W poprzedniej części artykułu przedstawiliśmy problemy inwentaryzacji, sposobów jej przeprowadzania oraz kolejne etapy ustalania wyniku finansowego firmy.
Jednym z obowiązków, jakie nakładają przepisy na podmioty prowadzące księgi przychodów i rozchodów oraz księgi rachunkowe, jest przeprowadzenie przynajmniej raz w roku inwentaryzacji. Właściwie przeprowadzona inwentaryzacja może przynieść wiele korzyści. Pozwoli na zweryfikowanie majątku jednostki oraz na znalezienie np. zapasów niechodliwych, nieprzydatnych czy niewłaściwie przechowywanych. W jednostkach