Interpretacja indywidualna z dnia 30 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.349.2024.1.JSU
Sposób dokumentowania wykonanej usługi.
Sposób dokumentowania wykonanej usługi.
Prawo do złożenia korekty JPK_VAT przez byłego podatnika wykreślonego z rejestru podatników VAT czynnych.
Podatek od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT najmu lokali mieszkalnych i dostawy mediów (centralne ogrzewanie, wywóz śmieci, woda, ścieki, punkty świetlne, abonament za liczniki, sprzątanie, odszkodowanie, eksploatacja anten) i ich prawidłowego ujęcia w deklaracji oraz w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT z faktur dokumentujących wydatki poniesione na dostarczone ww. media
Opodatkowanie transakcji realizowanych w ramach WSTO, brak obowiązku wykazywania WDT, prawo do odliczenia, obowiązek wykazywania WSTO w JPK.
Obowiązek podatkowy z tytułu importu usług, wykazanie w JPK_VAT, odliczenie podatku VAT naliczonego.
Opodatkowanie podatkiem VAT i obowiązek ewidencjonowania przy użyciu kasy fiskalnej opłat o charakterze kar i odszkodowań.
Korekta pliku JPK_VAT z deklaracją podatkową w przypadku wykazania transakcji, jako czynności opodatkowanej stawką 23% podatku VAT zamiast „zwolnioną” od podatku, powinna zostać dokonana w rozliczeniu za okres, w którym pierwotnie Państwo wykazali kwotę podatku VAT należnego, wynikającą z pierwotnie błędnie wystawionej faktury dokumentującej świadczone usługi. Będą Państwo zobowiązani dokonać korekty
Brak obowiązku zapłaty podatku VAT od towarów dostarczanych przez franczyzodawcę.
Skutki podatkowe zbycia nieruchomości w zamian za odszkodowanie.
Uznanie transakcji z tytułu nabycia towarów od czeskiego kontrahenta prowadzącego działalność gospodarczą na terytorium Czech za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 9 ustawy o podatku od towarów i usług oraz obowiązku wykazania jej w deklaracji JPK_VAT, a także braku obowiązku wykazania dokonanej transakcji w informacji podsumowującej
Dotyczy zastosowania zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy do transakcji sprzedaży udziału w lokalach oraz obowiązku udokumentowania transakcji fakturą VAT i uwzględnienie w rejestrze VAT i JPK.
Prawo do odliczenia od wydatków związanych z zakupem węgla; moment powstania obowiązku podatkowego w związku ze sprzedażą; korekta podatku naliczonego i należnego; oznakowanie sprzedaży kodem GTU-02.
Prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur związanych z nabyciem lokalu użytkowego i z tytułu poniesionych kosztów notarialnych oraz wykazania ww. faktur w dokumencie elektronicznym JPK.
Prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur wystawionych przez dostawców.
Ujmowanie w JPK_VAT z deklaracją sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, nieewidencjonowanej na kasie rejestrującej oraz udokumentowanej fakturami na podstawie zapisu zbiorczego oznaczonego za pomocą skrótu „WEW” oraz brak możliwości ujmowania w JPK_VAT z deklaracją sprzedaży na rzecz podatników VAT udokumentowanej fakturami na podstawie zapisu zbiorczego oznaczonego
Wnioskodawca posiadający status czynnego podatnika podatku VAT, będzie zobowiązany do rozliczenia dochodów w deklaracji JPK_V7K z tytułu świadczenia usługi najmu mieszkania. Wyłącznie pośrednictwo w dokonywaniu opłat związanych z wynajmem mieszkania przez najemcę na rzecz spółdzielni mieszkaniowej i dostawców zewnętrznych należy traktować przez Pana jako dostawę towarów i usług i uwzględniać je – na
Moment uwzględnienia skonta w podstawie opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów oraz rozliczenie wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w związku z udzielonym skontem.
Pobranie od ubezpieczającego/ubezpieczonego i przekazanie ubezpieczycielowi opłaty za ubezpieczenie w przedstawionej sytuacji, nie podlega u Wnioskodawcy opodatkowaniu podatkiem VAT. Z uwagi na fakt, że kwoty te nie są związane ze świadczeniem przez Wnioskodawcę czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT – nie należy ich wykazywać w pliku JPK_V7M.
nieuznanie Spółki za podatnika w odniesieniu do pobierania i nadzorowania przez Fundusz środkami za organizację kolonii dla dzieci pracowników Spółki oraz organizację (sprzedaż) kolonii dla pracowników spółek należących do Grupy oraz osób niezwiązanych z Grupą - brak obowiązku wykazywania w deklaracji JPK VAT ww. świadczeń realizowanych przez Fundusz.
Od 1 października 2020 r. za każdy błąd w ewidencji (pliku JPK_VAT) grozi kara. Wprowadzono też dodatkowe sankcje karnoskarbowe za uchybienia związane z ewidencją dla celów VAT. Ponieważ w wielu przypadkach podatnicy powierzają prowadzenie ewidencji i wysyłkę JPK_VAT biurom rachunkowym, należy przypomnieć, kto poniesie odpowiedzialność, jeżeli błąd zostanie popełniony przez biuro.
Tarcza antykryzysowa to kompleksowy pakiet działań rządu przeciwdziałających negatywnym skutkom pandemii. Zaproponowane przez resort finansów zapisy z zakresu finansów publicznych dotyczą głównie kwestii budżetowych i obszaru działalności instytucji finansowych.
Od początku 2020 r. każdemu podatnikowi oraz płatnikowi zostanie udostępniony indywidualny rachunek podatkowy. Za pomocą tego nowego rachunku będzie można dokonywać wpłaty należności z tytułu podatku PIT, CIT i VAT oraz niepodatkowych należności stanowiących dochód budżetu państwa.
MF wyjaśnia, jak wykazać w JPK_VAT transakcje objęte procedurą odwrotnego obciążenia oraz wprowadzać do JPK_VAT dane z faktur. Poprawne wypełnienie JPK_VAT pozwoli podatnikom uniknąć wizyty w urzędzie skarbowym, aby wyjaśniać niezgodności i korygować JPK_VAT.