Interpretacja indywidualna z dnia 22 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4015.121.2024.2.PB
W zakresie skutków podatkowych darowizn środków pieniężnych od ojca.
W zakresie skutków podatkowych darowizn środków pieniężnych od ojca.
W zakresie opodatkowania prezentów ślubnych otrzymanych w postaci pieniężnej.
W zakresie skutków podatkowych darowizny przedsiębiorstwa od brata.
W zakresie skutków podatkowych darowizny środków pieniężnych od siostry.
W zakresie skutków podatkowych darowizny środków pieniężnych od babci.
W zakresie skutków podatkowych darowizny przedsiębiorstwa od brata.
W zakresie skutków podatkowych darowizny udziału w lokalu mieszkalnym od siostry.
W zakresie skutków podatkowych nabycia w drodze darowizny udziałów w lokalu mieszkalnym obciążonym hipoteką.
Otrzymana od rodziców darowizna środków pieniężnych w gotówce nie korzystała ze zwolnienia określonego w art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn.
Darowizna na rzecz siostry i zięcia części nieruchomości, wchodzącej w skład dotychczasowego gospodarstwa rolnego, jeśli zostanie dokonana przed upływem pięciu lat od dnia nabycia ostatniej działki, spowoduje utratę przez prawa do zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 9 pkt 2 ustawy PCC.
W zakresie skutków podatkowych darowizny środków pieniężnych od siostry.
W zakresie skutków podatkowych nabycia środków pieniężnych tytułem darowizny od córki.
W zakresie skutków podatkowych nabycia w spadku udziału w gospodarstwie rolnym.
W zakresie skutków podatkowych otrzymywania od małżonka środków pieniężnych na prowadzenie wspólnego gospodarstwa domowego.
W zakresie skutków podatkowych otrzymania od babci darowizny w gotówce.
Od 1 lipca 2023 r. znacząco zostały podwyższone kwoty wolne od podatku od spadków i darowizn otrzymanych w ciągu 5 lat od jednej osoby z najbliższej i dalszej rodziny. Dla III grupy podatkowej kwoty wolne także wzrosły, ale w mniejszym stopniu. Zmiany wprowadziła ustawa określana jako SLIM VAT 3.
W zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy darowizny.
W zakresie skutków podatkowych otrzymania wpłat od Użytkowników/Wspierających za pośrednictwem Serwisów.
Posłowie chcą skokowo podnieść kwoty wolne od podatku od spadków i darowizn, a to oznacza uszczuplenie gminnych budżetów. Samorządowcy uważają, że skutki zmian powinno sfinansować państwo
W zakresie skutków podatkowych otrzymania środków pieniężnych od osób fizycznych w ramach zorganizowanej zbiórki internetowej oraz środków pieniężnych od Fundacji.
PROBLEM Jakie podatki powinna zapłacić gmina lub jej jednostka organizacyjna w przypadku otrzymania darowizny (w tym rzeczowej)? Jakie zapisy powinny się znaleźć w umowie, czy należy np.: wskazać cel ? Czy istnieje obowiązek wykazania w US otrzymania darowizny, tj. złożenia odpowiedniej deklaracji?
21 października 2022 r. MF poinformowało o udostępnieniu zaktualizowanej wersji testowej Aplikacji Podatnika KSeF. Umożliwia ona m.in. wystawianie i odbieranie faktur z KSeF oraz podgląd faktur. Aktualizacja uwzględnia uwagi i sugestie zgłoszone podczas testów. Od 1 stycznia 2023 r. będą obowiązywać nowe, minimalne stawki podatku od środków transportowych. Nowe stawki będą wyższe od obowiązujących
Otrzymana przez Pana darowizna środków pieniężnych w kwocie 45000 zł, która została przekazana przelewem bankowym na Pana konto bankowe, podlegała zwolnieniu określonemu w art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Darowizna w wysokości 60000 zł przekazana Panu w formie gotówki – „z ręki do ręki”, a następnie wpłacona przez Pana na Pana rachunek bankowy, nie spełnia warunku określonego