Interpretacja indywidualna z dnia 8 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.433.2024.2.KL
Opodatkowanie sprzedaży nieruchomości w ramach licytacji komorniczej.
Opodatkowanie sprzedaży nieruchomości w ramach licytacji komorniczej.
Opodatkowana jest, co do zasady, sprzedaż „nowych” budynków – oddawanych do konsumpcji po ich wybudowaniu bądź ulepszeniu, a zwolnieniu może podlegać dostawa „starych” budynków, gdyż nie występuje wówczas wartość dodana
Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów poniesionych wydatków na budowę budynku gospodarczego wykorzystywanego na potrzeby prowadzonej działalności.
Ustalenie, czy Spółka jest uprawniona do dokonywania amortyzacji lokali stosownie do treści art. 16a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych w zw. z art. 16c pkt 2a tej ustawy oraz czy odsetki od kredytu zaciągniętego na częściowe sfinansowanie zakupu lokalu będą mogły stanowić koszty uzyskania przychodu.
Spółka była w 2023 roku i będzie w latach następnych uprawniona do zaliczenia w ciężar kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych wprowadzonego do ewidencji środków trwałych opisanego w stanie faktycznym wniosku o wydanie interpretacji budynku
Budynek sklasyfikowany wg KŚT grupa 1, podgrupa 11, rodzaj 110, powiązanie PKOB 1110, zakupiony przez spółkę do celów prowadzenia działalności gospodarczej spółki pod adresem oraz na wynajem krótko i długoterminowy, a osiągane przychody rozliczane są w ramach prowadzonej działalności, podlega dalszej amortyzacji nieruchomości
Możliwość zaliczenia w koszty uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych nabytych lokali.
Czy Wnioskodawca jest uprawniony, aby w roku 2023 i w latach następnych dokonywać odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej przedmiotowego Budynku i zaliczać te odpisy amortyzacyjne do kosztów uzyskania przychodów zgodnie z przepisami ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych?
Amortyzacja lokalu niemieszkalnego.
Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym przepis art. 16c pkt 2a ustawy o CIT nie dotyczy przedmiotowych budynków posiadanych przez Wnioskodawcę zlokalizowanych przy ulicy (…) i możliwa jest dalsza amortyzacja tych budynków po dniu 31 grudnia 2022 r.
Dotyczy ustalenia, czy Wnioskodawca uprawniony jest do amortyzowania Obiektu dla celów podatkowych i zaliczania odpisów amortyzacyjnych do kosztów uzyskania przychodów.
Koszty uzyskania przychodów i odpisy amortyzacyjne.
Zastosowanie indywidualnej stawki amortyzacyjnej dla lokalu wykorzystywanego w działalności gospodarczej, według zasad określonych w art. 22j ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. według stawki nie wyższej niż 10%.
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie amortyzacji budynków niemieszkalnych (pensjonatów).
Opodatkowania dostawy w trybie licytacji komorniczej działki zabudowanej o nr ewidencyjnym 1 i możliwość zastosowania przy sprzedaży normy wynikającej z art. 43 ust. 21 ustawy o VAT.
W zakresie ustalenia skutków podatkowych wykonanych robót modernizacyjno-remontowych oraz możliwości skorzystania z tzw. ulgi na zabytki, o której mowa w art. 26hb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Przeniesienie Nieruchomości objętych małżeńską wspólnotą majątkową do majątku odrębnego Małżonki i związane z tym konsekwencje podatkowe
Opodatkowanie sprzedaży Nieruchomości zabudowanej w drodze postępowania egzekucyjnego
Czy Wnioskodawca powinien traktować 3 segmenty Budynku jako jeden środek trwały? Czy Wnioskodawca może amortyzować budynek przy zastosowaniu indywidualnej stawki amortyzacyjnej w wysokości 10 % rocznie?
Możliwości zastosowania indywidualnej stawki amortyzacyjnej zgodnie z art. 16j ust. 1 pkt 4 updop dla używanego budynku niemieszkalnego
Czy Wnioskodawca słusznie skorzystał z prawa do indywidualnej stawki amortyzacyjnej, tj. 33,33%, dla wprowadzonej do ewidencji środków trwałych nieruchomości?
Skoro budynek niemieszkalny, wskazany we wniosku przed jego nabyciem przez spółkę cywilną (wspólników spółki), której wspólnikiem jest Wnioskodawca oraz drugi wspólnik, będzie wykorzystywany przez poprzedniego właściciela od grudnia 1999 r., a więc dłużej niż 60 miesięcy, to spełnia definicję używanego środka trwałego, o której mowa w art. 22j ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych
1) Czy Gminie przysługuje zwrot podatku naliczonego związanego z wydatkami na realizację projektu? 2) Według jakiej stawki podatkowej powinny być opodatkowane otrzymane przez Gminę wpłaty mieszkańców (partnerów którzy zawrą umowę z Gminą) z tytułu wkładu własnego w ramach planowanej inwestycji?
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie ustalenia indywidualnej stawki amortyzacyjnej.