Urlopy, zasiłki i świadczenia przedemerytalne
Pracodawcy z branży rolno-spożywczej dotknięci skutkami zagranicznych sankcji gospodarczych będą mogli w latach 2015-2017 otrzymać z FGŚP dofinansowanie kosztów szkolenia pracowników objętych z tego powodu przestojem ekonomicznym lub obniżonym wymiarem czasu pracy. Ponadto za czas niewykonywania pracy oraz w przypadku obniżenia etatu budżet państwa sfinansuje pracownikom takiego pracodawcy część ich
Firma, która znajduje się w upadłości układowej, przy redukcji zatrudnienia musi przestrzegać przepisów ochronnych dotyczących niektórych grup pracowników, np. w wieku przedemerytalnym. Zakazy wyłączające możliwość zwolnienia tych osób nie obowiązują wyłącznie w przypadku upadłości firmy z opcją jej likwidacji.
Przepisy prawa przyznają działaczom związkowym szeroką ochronę trwałości ich zatrudnienia. Ochrona ta wzmocniona została dodatkowo przez niedawną nowelizację Kodeksu pracy.
Od 28 lipca br. działacze związkowi objęci ochroną, zatrudnieni na umowy na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy, w razie bezprawnego wypowiedzenia umowy o pracę mogą ubiegać się o przywrócenie do pracy. Zmianę tę wprowadziła nowelizacja Kodeksu pracy, która stanowi realizację wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 12 lipca 2010 r. (sygn. akt P 4/10).
Działa u nas niereprezentatywny związek zawodowy, który do niedawna liczył 12 członków. Za ostatni kwartał przewodniczący tego związku przedstawił nam informację, z której wynika, że organizacja związkowa liczy 8 członków. Nasza firma przechodzi zmiany organizacyjne, które spowodowały zwolnienia pracowników i m.in. dlatego zmniejszyła się liczba członków organizacji związkowej. Do kiedy przewodniczącemu
Pracownicy wykonujący stale pracę na rzecz przejmowanej spółki, którzy nie są w niej zatrudnieni, są objęci ochroną na równi z tam zatrudnionymi. Oznacza to, że podmiot przejmujący jest związany warunkami zatrudnienia tych pracowników obowiązującymi w chwili ich przejęcia.
Mimo naruszenia zakazu rozwiązania umowy z działaczem związkowym bez zgody zakładowej organizacji związkowej sąd może zamiast przywrócenia zainteresowanego do pracy zasądzić odszkodowanie.
W odpowiedzi na postulaty pracodawców dotyczące przerostu ochrony związkowej wprowadzono zmiany do Kodeksu pracy i ustawy o związkach zawodowych. Czy jednak ich zakres spełnił oczekiwania i odpowiada potrzebom obecnej sytuacji na rynku pracy?
Niniejszy artykuł przedstawia wybrane czynniki mające wpływ na koszty pracy, które mogą być redukowane u pracodawcy przez właściwe kształtowanie polityki zatrudnienia, wynagradzania i organizacji czasu pracy z uwzględnieniem rozwiązań przyjętych w przepisach kodeksu pracy, kodeksu cywilnego oraz aktów wykonawczych do tych ustaw. Politykę zatrudnienia w firmie można bowiem kształtować, stosując poszczególne
Kiedy następuje przejęcie zakładu pracy w całości lub w części przez innego pracodawcę? Czy przejęcie zakładu pracy powoduje rozwiązanie umów o pracę zatrudnionych pracowników? Jakie obowiązki spoczywają na dotychczasowym i na nowym pracodawcy?
Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę z pracownicą w ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego. Pracownicy przysługują również inne uprawnienia związane z macierzyństwem.