Poradnia z prawa pracy
Zatrudniam pracownika na podstawie umowy zlecenia, który ma obecnie 63 lata. Czy jeżeli ta osoba będzie przechodzić na emeryturę to pracodawca powinien jej wypłacić odprawę emerytalną? Jeżeli tak to w jakiej wysokości?
Mamy pracownika zatrudnionego na umowie o pracę. Odchodzi on na emeryturę w sierpniu. Równocześnie u tego samego pracodawcy od kwietnia wykonuje inną pracę na umowie o dzieło. Czy do odprawy emerytalnej wlicza się wynagrodzenie z umowę o dzieło?
Jesteśmy samorządową jednostką budżetową tj. szkołą podstawową. Mamy pracownicę kuchni, która w dniu 12 lipca 2023 r. odchodzi z pracy w związku z przejściem na emeryturę. U nas w szkole pracuje od 4 marca 2019 r. i na dzień 12 lipca 2023 r. będzie miała staż pracy wynoszący 4 lata 1 miesiąc i 29 dni. Natomiast w aktach osobowych posiada świadectwa pracy za okres pracy wynoszący 27 lat i 11 miesięcy
Pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę nabył prawo do renty 29 marca 2023 r. Umowa o pracę miała być rozwiązana 30 kwietnia 2023 r. na mocy porozumienia stron w związku z przejściem na rentę w wyniku braku zdolności do pracy. Pracownik był zwolniony ze świadczenia pracy. Planowaliśmy wypłacić odprawę rentową z ostatnim wynagrodzeniem za kwiecień 2023 r. Pracownik zmarł 22 kwietnia 2023 r.
Pracownik uzyskał w czerwcu 2022 r. prawo do emerytury, ale nie wystąpił z wnioskiem o jej ustalenie. Złożył pracodawcy jako płatnikowi oświadczenie o spełnianiu warunków do stosowanie ulgi dla seniorów. W styczniu 2023 r. złożył do ZUS-u wniosek o ustalenie prawa do emerytury, ale kontynuował zatrudnienie. Stosunek pracy uległ rozwiązaniu z dniem 30 kwietnia 2023 r. Pierwszą emeryturę ZUS wypłacił
PROBLEM Czy pracownikowi, któremu umowa o pracę rozwiązuje się z upływem czasu, na który była zawarta (umowa na czas określony) należy się odprawa emerytalna jeśli osiągnął odpowiedni wiek? Przyczyną rozwiązania umowy o pracę nie jest fakt przejścia na emeryturę. Czy takiej osobie będzie przysługiwało prawo do korzystania z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych po rozwiązaniu umowy i przejściu
Ustawa o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi (tzw. ustawa kominowa) ma zastosowanie wyłącznie do grupy podmiotów ze sfery budżetowej i osób zatrudnionych lub sprawujących w nich określone funkcje. Inne niż wymienione w ustawie osoby nie podlegają jej przepisom. Znaczenie ma przy tym faktyczny zakres czynności i ich realne wykonywanie lub pełnienie funkcji a nie wyłącznie nazwa
Z końcem marca 2019 r. rozwiąże się terminowa umowa o pracę jednego z naszych pracowników. Osobie tej brakuje 1,5 miesiąca do uzyskania prawa do emerytury. Nie będziemy jednak zawierać z tym pracownikiem kolejnej umowy o pracę. Czy w tej sytuacji będzie mu przysługiwać odprawa emerytalna? - pyta Czytelnik z Pruszkowa.
Rozwiązanie lub wygaśnięcie stosunku pracy wiąże się z licznymi obowiązkami, których musi dopełnić pracodawca. Zalicza się do nich m.in. konieczność dokonania określonych wypłat na rzecz pracownika. W zależności od sytuacji mogą to być ekwiwalenty za niewykorzystany urlop, odprawy, odszkodowania lub rekompensaty, a czasami - odszkodowania z tytułu zakazu konkurencji. O obowiązku oskładkowania takich
Gdy pracownik przechodzi na emeryturę, pracodawca powinien rozwiązać z nim umowę o pracę. Zakończenie stosunku pracy może w tym przypadku nastąpić za porozumieniem stron lub w drodze wypowiedzenia umowy o pracę przez pracownika.
Strony umowy o pracę nie mogą zawierać porozumienia, na mocy którego pracownik zostanie pozbawiony odprawy emerytalnej przysługującej mu na podstawie postanowień zakładowego układu zbiorowego pracy (wyrok Sądu Najwyższego z 16 marca 2017 r., I PK 110/16).
Pracownikom, świadczącym pracę na podstawie umów na czas określony, podobnie jak pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony, przysługują odprawy pieniężne. Jest to m.in. odprawa emerytalno-rentowa.
Pracownikowi, który przed przejściem na emeryturę świadczył pracę na podstawie więcej niż jednej umowy o pracę, przysługuje odprawa emerytalna z każdej z tych umów. Nie ma przy tym znaczenia rodzaj umowy o pracę ani sposób ustania zatrudnienia.