Poradnia z prawa pracy
Sejm 14 czerwca 2024 r. ostatecznie uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. W związku z tym pracodawcy zatrudniający co najmniej 50 osób będą musieli wprowadzić procedury umożliwiające sygnalistom zgłaszanie naruszeń prawa.
Do 17 maja 2024 r. pracodawcy powinni dokonać przeglądu warunków bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach pracy wyposażonych w monitory ekranowe i dostosować ich wyposażenie oraz organizację do nowych wymagań. Brak takiego dostosowania po tej dacie może skutkować karą za naruszenie przepisów bhp.
Na polecenie pracodawcy pracownik przeszedł szkolenie, które odbyło się już poza jego normalnymi godzinami pracy. Czy czas poświęcony na to szkolenie należy zaliczyć do czasu pracy?
Po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego pracodawcy powinni zadbać o wykonanie zaległych szkoleń bhp i badań profilaktycznych pracowników. Termin upłynie 28 grudnia 2023 r.
Od 1 lipca, w związku z odwołaniem stanu zagrożenia epidemicznego, wracają obowiązki pracodawców w zakresie szkoleń i badań lekarskich pracowników. Będą oni mieli jednak sporo czasu na nadrobienie pandemicznych zaległości
Zapisy w umowie o pracę dotyczące pensji mogą mieć różną treść – być mniej lub bardziej szczegółowe, nawet jeśli dotyczą wynagrodzenia w podobnej wysokości. Istotne znaczenie ma w tym kontekście to, czy wynagrodzenia w danej firmie są ustalane tylko w umowach o pracę czy regulowane przez wewnętrzne przepisy prawa pracy. Określenie przez strony w umowie o pracę wynagrodzenia odpowiadającego rodzajowi
PROBLEM Spółka zatrudnia 42 pracowników. Nie ma jeszcze obowiązku tworzenia funduszu, ale chciałaby go utworzyć, gdyż wypłaca świadczenia pomocowe, a fundusz tylko unormuje kwestie podatkowe. Czy ma taką możliwość? W spółce nie działa żadna organizacja związkowa - jest natomiast regulamin wynagradzania.
PROBLEM Pracodawca zamierza wykupić pakiety medyczne dla pracowników i członków Zarządu oraz ich rodzin (mąż, żona, dzieci) bądź partnerów życiowych. Będzie istniała możliwość wyboru pakietów o różnych wartościach. Będzie więc sytuacja, że pracownik/członek Zarządu wybierze np. 3 pakiety (dla siebie, żony/męża/partnera i dziecka), przy czym 2% wartości z wybranych pakietów będzie finansował pracownik
Pracodawca może zostać skontrolowany w zakresie przestrzegania przepisów prawa pracy i ubezpieczeń społecznych przez różne organy kontrolne. Najczęściej będzie kontrolowany przez PIP w zakresie stosowania regulacji bhp i prawa pracy oraz przez ZUS w kwestii przestrzegania przepisów dotyczących ubezpieczeń społecznych.
Przedsiębiorca, który decyduje się na zatrudnienie pracowników, powinien rozważyć możliwość zawarcia umowy zlecenia lub umowy o dzieło, ponieważ te formy powierzenia pracy są dla niego najkorzystniejsze. Natomiast z najwyższymi kosztami zatrudnienia i największą liczbą obowiązków muszą liczyć się podmioty zawierające umowę o pracę.
Ustawa o obronie Ojczyzny zapewnia ochronę trwałości stosunku pracy osobom powołanym do pełnienia służby wojskowej. Ochrona ta polega na zakazie rozwiązywania lub wypowiadania umów o pracę przez pracodawcę. Ochrona trwałości stosunku pracy obejmuje także małżonka żołnierza odbywającego obowiązkową zasadniczą służbę wojskową.
Pracodawca lub zleceniodawca w postępowaniu egzekucyjnym prowadzonym przez komornika może występować w różnym charakterze. Po pierwsze jako wierzyciel egzekwujący roszczenie zasądzone od pracownika. Po drugie jako dłużnik, w sytuacji gdy to on jest zobowiązany do świadczenia na rzecz zatrudnionego. Ostatnia ewentualność to występowanie w charakterze tzw. trzeciodłużnika. Taka sytuacja ma miejsce wtedy
Od 23 kwietnia 2022 r. obowiązuje ustawa o obronie Ojczyzny. Obejmuje ona ochronę przed zwolnieniem z pracy pracowników powołanych do pełnienia zasadniczej służby wojskowej. Pracodawca, który zatrudniał pracownika w dniu powołania go do obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej, zobowiązany jest zatrudnić go na poprzednio zajmowanym stanowisku lub na stanowisku równorzędnym.