Artykuł
Poradnia z prawa pracy
Firma obsługiwana przez moje biuro otrzymała od pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim SMS-a z informacją, że po powrocie z chorobowego chce on rozwiązać umowę o pracę za porozumieniem stron. Firma zamierza wyrazić zgodę, ale zastanawia się, jak traktować SMS-a pracownika. Czy faktycznie może on zainicjować procedurę rozwiązania umowy za porozumieniem stron?
Zgodnie z art. 30 par. 3 k.p. kodeksu pracy forma pisemna musi być zachowana tylko przy złożeniu oświadczenia o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu stosunku pracy bez wypowiedzenia. W przypadku porozumienia stron przepisy nie wprowadzają analogicznego wymogu. Można zatem posiłkować się przepisami ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (dalej k.c.), a w szczególności art. 772 i art. 773 k.c. Zgodnie z tymi regulacjami do zachowania dokumentowej formy czynności prawnej wystarcza złożenie oświadczenia woli w postaci dokumentu, w sposób umożliwiający ustalenie osoby składającej oświadczenie. Dokumentem natomiast jest nośnik informacji umożliwiający zapoznanie się z jej treścią. Tym samym pracodawca powinien zachować treść wiadomości otrzymanej od pracownika, a także swoją odpowiedź, w której się zgadza na rozstanie z pracownikiem za porozumieniem stron.
Pracodawca może wyrazić zgodę na wcześniejsze rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron na podstawie art. 30 par. 1 pkt 1 k.p. Taki sposób rozwiązania umowy wymaga jednak zgody obu stron stosunku pracy. Na mocy porozumienia stron można rozwiązać każdą umowę o pracę, niezależnie od ochrony przysługującej pracownikowi. Z inicjatywą zawarcia porozumienia może wystąpić zarówno pracodawca, jak i pracownik.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right