Artykuł
do 2023-12-31 info
do 2023-12-31 info
Obowiązki pracodawcy i zleceniodawcy wobec komornika sądowego
Pracodawca lub zleceniodawca w postępowaniu egzekucyjnym prowadzonym przez komornika może występować w różnym charakterze. Po pierwsze jako wierzyciel egzekwujący roszczenie zasądzone od pracownika. Po drugie jako dłużnik, w sytuacji gdy to on jest zobowiązany do świadczenia na rzecz zatrudnionego. Ostatnia ewentualność to występowanie w charakterze tzw. trzeciodłużnika. Taka sytuacja ma miejsce wtedy, gdy komornik egzekwuje świadczenia pieniężne np. z wynagrodzenia za pracę zatrudnionego u pracodawcy pracownika. Na pracodawcy spoczywają wówczas liczne obowiązki, których zignorowanie skończyć się może dla niego grzywną lub odpowiedzialnością finansową wobec wierzyciela.
Obowiązki pracodawcy w przypadku zajęcia komorniczego z wynagrodzenia za pracę pracownika powstają w dniu, w którym pracodawca otrzyma od komornika pismo zawierające informację o zajęciu. Zawiadomienie od komornika jest jednocześnie wezwaniem pracodawcy do nieprzekazywania podwładnemu będącemu dłużnikiem żadnego wynagrodzenia za pracę, poza częścią wolną od zajęcia.
Pracodawcę, który zignoruje zawiadomienie komornika o zajęciu wynagrodzenia pracownika, komornik może ukarać grzywną do 5000 zł, która może być ponawiana, jeżeli pracodawca nadal uchyla się od wykonania tych czynności w dodatkowo wyznaczonym terminie (art. 886 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, dalej k.p.c.). Ponadto zatrudniający naraża się na odpowiedzialność odszkodowawczą wobec wierzyciela, która może być wyższa niż kwota zajętego wynagrodzenia.
Wezwanie od komornika do dokonania potrącenia
Zawiadamiając firmę o zajęciu wynagrodzenia pracownika i zakazując wypłaty zajętej części, komornik określa granice potrącenia i kwoty wolne od potrąceń. Organ egzekucyjny ma bowiem obowiązek poinformowania pracodawcy o treści tytułu wykonawczego, a także o wniosku wierzyciela, dotyczącego wszczęcia egzekucji z wynagrodzenia za pracę.
Zwykle pracodawca otrzymuje pismo ze wskazaniem oznaczenia tytułu wykonawczego, którym z reguły będą zaopatrzone w klauzulę wykonalności orzeczenia sądu (wyroki, nakazy zapłaty, postanowienia). Najbardziej istotną dla pracodawcy informacją są wymienione w treści tego pisma:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right