Miliardy dla ubezpieczycieli
W uchwale III CZP 142/22 Sąd Najwyższy dokonał nagłego zwrotu w dotychczasowej linii orzeczniczej
W uchwale III CZP 142/22 Sąd Najwyższy dokonał nagłego zwrotu w dotychczasowej linii orzeczniczej
Na uchwałę Sądu Najwyższego w sprawie kredytów walutowych czekają również firmy ubezpieczeniowe. Jej skutkiem może być kwestionowanie niektórych typów umów zawieranych przez nie z kredytobiorcami - uważają eksperci
Polski podatnik nie jest płatnikiem podatku od składek, jakie opłaca na rzecz zagranicznego ubezpieczyciela z tytułu umów ubezpieczenia wierzytelności. Umowy ubezpieczenia wierzytelności nie są bowiem objęte tzw. podatkiem u źródła. Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji, której fragment przedstawiamy. Pełna treść interpretacji jest dostępna na stronie www.inforfk.pl
Zawieramy kolejną umowę ubezpieczenia (AC, OC, NNW) samochodu osobowego, zakupionego w zeszłym roku za kwotę większą niż 20 000 euro. W pierwszym roku, kiedy zawieraliśmy umowę ubezpieczenia, składkę na jego ubezpieczenie wyliczyliśmy wskaźnikiem, o którym mowa w art. 16 ust. 1 pkt 49 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Czy przy kolejnym ubezpieczaniu tego samochodu należy ponownie ustalić
Czy wystawienie polisy przez ubezpieczyciela jest konieczne do zawarcia umowy ubezpieczenia?
Czy mogą stanowić koszty uzyskania przychodów firmy opłacone składki członkowskie do Podlaskiej Okręgowej Izby Architektów (pracownicy są architektami) oraz składki roczne pracowników z tytułu zawarcia z PZU obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej architektów (firma posiada dowód zawarcia umowy ubezpieczenia). - Teresa W. z Białegostoku.
Obowiązek wypłaty przez zakład ubezpieczeń świadczenia z umowy ubezpieczenia powinien zostać spełniony w określonym terminie, przewidzianym w treści samej umowy bądź też jej ogólnych warunkach. W przypadku braku takiego uregulowania strony zobowiązania ubezpieczeniowego mogą się powołać na art. 817 kodeksu cywilnego.
Pośrednicy ubezpieczeniowi - agent lub broker, reprezentujący ubezpieczyciela bądź ubezpieczającego, działają na podstawie udzielonych im pełnomocnictw. Ich przekroczenie może pociągać za sobą skutki istotne dla ochrony interesów ubezpieczającego, w tym na przykład przedsiębiorcy.
Czas wyznaczony przez ustawodawcę do dochodzenia roszczeń wobec zakładu ubezpieczeń został przez niego ograniczony do odpowiednich terminów. Jednakże ten sam ustawodawca przewidział pewne wyjątki, kiedy roszczenie może być zaskarżalne.
W praktyce obrotu gospodarczego często dochodzi do sytuacji, w których pracodawca ponosi na rzecz pracowników wydatki z tytułu ubezpieczenia na wypadek śmierci. Aspekty podatkowe takich działań przedstawiamy w niniejszym artykule.