Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2018-07-03

Ubezpieczenia w sieci - bezpieczna oferta?

Ubezpieczenia w sieci – bezpieczna oferta?

Forma ubezpieczeń on-line, popularna zarówno w Stanach Zjednoczonych jak i Unii Europejskiej, dzięki nowym przepisom prawnym o podpisie elektronicznym ma szansę upowszechnić się również w Polsce. Należy przypuszczać, że coraz częściej usługi ubezpieczeniowe będą nie tylko oferowane, ale i finalizowane za pośrednictwem Internetu.

Mimo że wiele osób wciąż obawia się anonimowości panującej w Internecie, a co za tym idzie – padnięcia ofiarą oszustwa, regulacje prawne sprawiają, że bezpieczeństwo zawierania umów w sieci stale się polepsza. Coraz więcej rodzimych i zagranicznych towarzystw ubezpieczeniowych stara się wykorzystać zatem tę szansę, którą kreuje na rynku ubezpieczeń nowe prawo.

Asortyment polis on-line obejmuje najczęściej oferty polis na życie i tzw. dożycie, ubezpieczenia nieruchomości, ubezpieczenia turystyczne, komunikacyjne, a także ubezpieczenia emerytalne i zdrowotne. Internet, dzięki zapewnieniu szybkiego dostępu do niezbędnych informacji oraz błyskawicznego kontaktu stron umowy, pomaga w podjęciu decyzji o wykupie ubezpieczenia. Niebagatelne znaczenie ma też obniżka kosztów zawarcia umowy. Pominięta bowiem zostaje prowizja płacona pośrednikowi, co znaczne zmniejsza cenę samej polisy.

Zawarcie wirtualnej umowy

W polskim prawie cywilnym brak jest zakazów odnoszących się do zawierania umów za pomocą Internetu. Zgodnie bowiem z art. 60 kodeksu cywilnego „wola osoby dokonującej czynności prawnej może być wyrażona przez każde zachowanie się tej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny”. Powoduje to, że sposoby zawierania umów w sieci, w tym umów ubezpieczeniowych, nie różnią się od tradycyjnie spotykanych, a ewentualne rozbieżności nie są znaczne.

Najczęstszym sposobem zawarcia umowy jest złożenie oferty. Zgodnie z art. 66 § 1 k.c. ofertą jest oświadczenie woli, zawierające stanowczą propozycję umowy, która określa co najmniej istotne elementy jej treści. W następstwie prostego przyjęcia oferty przez podmiot korzystający z Internetu umowa automatycznie dochodzi do skutku; wystarczy, że po zapoznaniu się z treścią i warunkami umowy klikamy w odpowiednią ikonę. Opłata najczęściej pobierana jest z karty płatniczej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00