Jak powinno wyglądać prawidłowe księgowanie faktury za ratę leasingową w spółce, która korzysta z uproszczeń
Komisja Europejska zatwierdziła 22 listopada 2011 r. zmiany w MSSF 7 Instrumenty finansowe: ujawnianie informacji, dotyczące ujawnień związanych z przeniesieniami aktywów finansowych. Zmiany te mają umożliwić użytkownikom sprawozdań finansowych lepszą ocenę ryzyka związanego z przeniesieniami aktywów finansowych oraz wpływu tego ryzyka na sytuację finansową jednostki. Podstawowym celem zmian jest zwiększenie
Czy zgodnie z ustawą o rachunkowości istnieje coroczny obowiązek inwentaryzacji wszystkich aktywów i pasywów, czy też ustawa przewiduje określone wyłączenia z tego obowiązku? Spotkałem się z wieloma rozbieżnymi interpretacjami na ten temat.
W jaki sposób udokumentować darowiznę środka trwałego? Jak wycenić środki trwałe nabyte w drodze darowizny? Jak ustalić właściwą stawkę amortyzacyjną?
Co to jest efektywna stawka opodatkowania? Jak ją wyliczyć? Jaką wartość informacyjną ona przedstawia dla odbiorców sprawozdania finansowego?
Jaki jest ekonomiczny cel amortyzacji? Jakie są jej funkcje? Co oznacza pojęcie „fundusz amortyzacji”?
Różnice kursowe stanowią typowy przykład powstawania różnic przejściowych, wynikających z odmiennego momentu uznawania skutków różnych kursów walut przez prawo bilansowe i przepisy podatkowe. Prezentujemy tę problematykę opierając się na licznych przykładach.
Fuzje i przejęcia - należąc do największych pod względem wartości na całym świecie - są jednocześnie transakcjami bardzo złożonymi i skomplikowanymi. Rachunkowość fuzji i przejęć określa sposób ich identyfikacji, rozliczania oraz ujęcia w księgach rachunkowych, jak również prezentacji w sprawozdaniach finansowych. Mimo wielu typologii tych transakcji dla rachunkowości najistotniejsza jest ich treść
W poprzedniej części artykułu przedstawiliśmy problemy inwentaryzacji, sposobów jej przeprowadzania oraz kolejne etapy ustalania wyniku finansowego firmy.