Zwalnianie pracowników 16 najczęściej popełnianych błędów
W jakiej formie powinno być sporządzone sprostowanie do świadectwa pracy? - pyta Czytelniczka z Warszawy.
Przepisy unijne regulują samą procedurę zwolnień grupowych, nie ingerując w prawo przedsiębiorcy do dokonania zwolnień grupowych.
Porozumienie między pracodawcą a związkami zawodowymi dotyczące zwolnień grupowych może przewidywać wypłacanie odpraw, których wartość przekracza dla jednego pracownika 15-krotność minimalnego wynagrodzenia za pracę (wyrok Sądu Najwyższego z 24 lipca 2009 r., I PK 41/09).
Pracownik może żądać odszkodowania z tytułu szkody, jaką poniósł w związku z niewydaniem przez pracodawcę zaświadczenia. Takie roszczenie jest jednak dopuszczalne jedynie wtedy, gdy pracodawca ma obowiązek wydania tego rodzaju zaświadczenia.
Stowarzyszenie zwolniło pracownika dyscyplinarnie. Pracownik wygrał jednak sprawę w sądzie pracy i otrzymał odszkodowanie. Czy od odszkodowania pobiera się zaliczkę na podatek dochodowy?
Zdecydowaliśmy się zwolnić za wypowiedzeniem jednego z zatrudnionych w naszej firmie specjalistów ds. sprzedaży. Jedną z przyczyn wypowiedzenia jest utrata zaufania do niego. Pracownika tego obowiązuje 1-miesięczny okres wypowiedzenia, który upływa z ostatnim dniem listopada br. Jest on zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy i świadczy pracę od poniedziałku do piątku po 8 godzin dziennie. Otrzymuje
Każdy pracodawca wcześniej czy później rozstaje się z pracownikami, rozwiązując z nimi umowy o pracę. Przed podjęciem decyzji powinien zastanowić się nad przyczyną rozwiązania umowy, ponieważ to właśnie od niej będzie zależeć tryb, w jakim umowa zostanie rozwiązana.
Przyczyna wypowiedzenia musi być konkretna i rzeczywista. Podanie ogólnej przyczyny może być wystarczające w przypadku, gdy z okoliczności sprawy wynika, że stanowi ono uogólnienie konkretnych zarzutów postawionych pracownikowi już wcześniej.
Pracodawca może zwolnić pracownika bez wypowiedzenia w ciągu miesiąca od uzyskania wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie stosunku pracy. Zasada ta ma zastosowanie również do pracowników samorządowych.
Pracodawcy, rozwiązującemu z pracownikiem umowę o pracę z przyczyn, które można uznać za dyskryminujące, sąd może nakazać wypłatę dwóch odszkodowań. Pierwsze z tytułu niewłaściwego rozwiązania umowy o pracę, drugie z powodu dyskryminacji.
Pracodawca musi wykonać wyrok sądu przywracający pracownika do pracy. Odmowa może być zakwalifikowana jako przestępstwo, którego popełnienie naraża pracodawcę na karę np. pozbawienia wolności do roku.
Pracownik musi zgłosić swoją gotowość do pracy w terminie 7 dni od uprawomocnienia się wyroku przywracającego do pracy. Zgłoszenie może nastąpić w każdej formie, np. telefonicznie.
W dyrektywie dotyczącej zwolnień grupowych brak jest przepisów na temat odpraw pieniężnych. Nie wynika z niej ani obowiązek zapewnienia pracownikom zwalnianym w ramach zwolnień grupowych odpraw, ani tym bardziej gwarancja ich minimalnej wysokości.
Pracodawca, wystawiając świadectwo pracy, musi pamiętać o podaniu liczby dni wykorzystanego przez pracownika urlopu wychowawczego. Taką informację wpisuje się w punkcie 4 świadectwa pracy dotyczącym przebiegu zatrudnienia.
Pracownikowi, który był nieprzerwanie niezdolny do pracy wskutek choroby trwającej od ostatniego dnia okresu wypowiedzenia, które zostało uznane prawomocnym wyrokiem sądu pracy za nieuzasadnione lub naruszające przepisy o wypowiadaniu umów o pracę, przysługuje odprawa emerytalno-rentowa w związku z przejściem na emeryturę, jeżeli warunki do jej nabycia spełnił w okresie zasiłkowym wliczonym do okresu
W przypadku zakończenia stosunku pracy pracodawca musi pamiętać o konieczności wydania świadectwa pracy. W przeciwnym razie popełnia wykroczenie przeciwko prawom pracownika oraz naraża się na odpowiedzialność odszkodowawczą.
Od 1 kwietnia 2011 r. zatrudniliśmy pracownika na 1-miesięczny okres próbny. Po zakończeniu tego okresu nie przedłużyliśmy z nim umowy o pracę. Pracownik nie zażądał świadectwa pracy, zatem nie wydaliśmy mu świadectwa. Ponownie zatrudniliśmy tego pracownika od 23 maja br. na czas określony (1 rok). Pracownik złożył wypowiedzenie tej umowy, korzystając z klauzuli zawartej w umowie, która przewidywała
Skrócenie przez pracodawcę okresu wypowiedzenia z 3 do 1 miesiąca powoduje, że za skróconą część tego okresu pracownikowi przysługuje odszkodowanie. Jest ono obliczane tak jak ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.
Czy w świadectwie pracy w pkt "był niezdolny do pracy przez okres ... dni" powinno się podać jedynie liczbę dni przebywania na zwolnieniu lekarskim sumarycznie, czy można podać dokładnie, kiedy była nieobecność i ile trwała? Czy należy wymieniać, że np. część z tych zwolnień była w ramach opieki nad dzieckiem? Jeśli nie trzeba wymieniać szczegółów, to czy gdzieś powinno się zaznaczyć, że jedno z tzw
Zwolnienie dyscyplinarne to najszybszy i najsurowszy sposób rozwiązania stosunku pracy. Pracodawca może je zastosować, gdy pracownik w sposób ciężki naruszy swoje podstawowe obowiązki. Pracodawca ma na takie zwolnienie miesiąc od momentu, w którym dowiedział się o zachowaniu pracownika. Do zastosowania wskazanego trybu konieczna jest forma pisemna, a brak tej formy może skutkować przyznaniem pracownikowi
W związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca musi niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy. Jest to jeden z najważniejszych obowiązków pracodawcy.