Wykorzystywanie samochodów prywatnych do celów służbowych oraz samochodów służbowych do celów prywatnych – przychody, koszty, składki, ewidencja w pkpir i księgach rachunkowych
Przedsiębiorca zamierza wynająć dla swojego pracownika mieszkanie. Czy będzie ono stanowiło dla pracownika przychód, a dla pracodawcy koszt? Czy informacja o wynajmie mieszkania powinna być zapisana w umowie o pracę? Jak rachunkowo rozliczyć taki najem w przypadku nieodpłatnego udostępnienia pracownikowi mieszkania?
W okresie wiosennym wzrasta liczba imprez integracyjnych, takich jak np. imprezy grillowe czy wyjścia do lokali gastronomicznych organizowane ze środków obrotowych dla pracowników przez pracodawców. Coraz popularniejsze staje się zapraszanie do udziału w tego rodzaju imprezach również członków rodzin oraz znajomych pracowników. W związku z tym pracodawcy szukają odpowiedzi na pytania: Przedstawiamy
W swoich systemach motywacyjnych pracodawcy przewidują nie tylko świadczenia bezpośrednio skierowane do pracowników. Adresatami takich świadczeń są również członkowie rodzin pracowników, zwłaszcza dzieci. W raporcie przedstawiamy podatkowe i składkowe rozliczenie świadczeń przekazywanych na rzecz dzieci pracowników oraz ich ewidencję w księgach rachunkowych.
Od 1 października 2019 r. obowiązują kolejne, korzystne dla pracowników zmiany w PIT. Z 18% do 17% obniżono podstawową stawkę tego podatku, jednocześnie podwyższając pracownicze koszty uzyskania przychodów. Pracodawcy po raz pierwszy uwzględnią niższą stawkę podatku oraz wyższe koszty pracownicze już przy wypłacie wynagrodzeń w październiku. Aby ułatwić pracodawcom ich rozliczenie, przedstawiamy krok
Od 1 stycznia 2003 r. pracodawcy spoza sfery budżetowej są uprawnieni do ustalania we własnym zakresie warunków wypłacania pracownikom należności z tytułu podróży służbowej w umowie o pracę, regulaminie wynagradzania lub w postanowieniach układu zbiorowego pracy.
Jak należy potraktować zapłacone przez spółkę z o.o. składki z tytułu odpowiedzialności cywilnej na rzecz członka jej zarządu? Czy będą one stanowiły przychód ubezpieczonego? Jakie w związku z tym obowiązki ciążą na spółce jako płatniku?
Czy dopłata do wypoczynku pracownika jest jego przychodem ze stosunku pracy? Czy takie dopłaty są kosztem uzyskania przychodu dla pracodawcy?
Czy opłaty za Internet pracownika są kosztem uzyskania przychodu?
W praktyce obrotu gospodarczego często dochodzi do sytuacji, w których pracodawca ponosi na rzecz pracowników wydatki z tytułu ubezpieczenia na wypadek śmierci. Aspekty podatkowe takich działań przedstawiamy w niniejszym artykule.
Przedmiotem niniejszego artykułu jest odpowiedź na pytanie, jak przedstawia się w świetle prawa podatkowego wypłata nagrody jubileuszowej.