Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-07-14

Dopłaty do wypoczynku pracowników

Czy dopłata do wypoczynku pracownika jest jego przychodem ze stosunku pracy? Czy takie dopłaty są kosztem uzyskania przychodu dla pracodawcy?

dr Mieczysław Staniszewski
zastępca naczelnika urzędu skarbowego
prawo.autorzy@infor.pl
Każdy pracownik ma prawo do godziwego wynagrodzenia za pracę. Warunki realizacji tego prawa określają przepisy prawa pracy oraz polityka państwa w dziedzinie płac. Warunki wynagrodzenia za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą ustalają również układy zbiorowe pracy, zgodnie z przepisami działu 11 kodeksu pracy (z zastrzeżeniem przepisów art. 772-775 k.p.). Pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników (nieobjętych zakładowym układem zbiorowym pracy ani ponadzakładowym układem zbiorowym pracy) ma obowiązek ustalić warunki wynagradzania w regulaminie wynagradzania. Pracodawca może normować w nim także inne świadczenia związane z pracą i określać zasady ich przyznawania.
Świadczenia na rzecz pracownika wynikające ze stosunku pracy mogą zatem przybierać różną formę. Mogą to być wynagrodzenia zasadnicze, nagrody, premie, dodatki oraz świadczenia rzeczowe i inne nieodpłatne świadczenia, a także różnego rodzaju dopłaty do świadczeń ponoszonych przez pracownika Jeżeli chodzi o te ostatnie, to mogą to być również dopłaty do wypoczynku pracowników.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00