Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
    • comment
      Artykuł

      1. Jak za pomocą arkusza kalkulacyjnego obliczyć IRR

      W poprzednim numerze „BRIF” opisywaliśmy, jak za pomocą arkusza kalkulacyjnego obliczać bieżącą wartość netto inwestycji, czyli jej NPV. Tym razem zaprezentujemy sposób obliczenia wewnętrznej stopy zwrotu z inwestycji, czyli IRR. O ile NPV informuje nas o korzyściach z inwestycji w postaci wyrażonej kwotowo, o tyle IRR wyraża nadwyżkę finansową w formie procentowej.

    • comment
      Artykuł

      1. Jak ustalać stopę zwrotu z obligacji

      Zarówno emitenta, jak i nabywcę obligacji interesuje dochód osiągany z tego papieru wartościowego, nazywany stopą zwrotu z obligacji. Od strony emitenta będzie ona wyznaczała efektywny koszt pozyskania kapitału z emisji obligacji, czyli koszt długu. Z kolei dla inwestora dochód jest miarą rzeczywistej rentowności osiąganej z tej formy lokowania kapitału.

    • comment
      Artykuł

      2. Jak kontrolować zobowiązania handlowe

      Zobowiązania handlowe to jedno ze źródeł finansujących bieżącą działalność. Warto właściwie nimi zarządzać i je kontrolować. Brak kontroli może zakłócić funkcjonowanie firmy, m.in. narażając ją na kary umowne, dodatkowe koszty pozyskania finansowania lub nawet utratę płynności. Przedstawiamy kilka narzędzi, które pomogą uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji i przyniosą firmie dodatkowe korzyści.

    • comment
      Artykuł

      1. Jak ustalać wymagany poziom kapitału obrotowego netto - część 2

      Szacowanie wielkości zapotrzebowania na kapitał obrotowy netto ma ogromne znaczenie dla każdego przedsiębiorstwa. Dzięki temu można właściwie zaplanować środki finansowe, tak aby nie utracić płynności lub z wyprzedzeniem zainwestować nadwyżkę środków, osiągając dodatkowy zysk. W poprzednim numerze „BRIF” opisywaliśmy metodę kosztową, tym razem zaprezentujemy metodę cyklu obrotowego.

    • comment
      Artykuł

      1. Jak określać poziom ryzyka utraty zysków przy spadku sprzedaży

      Każdy przedsiębiorca obawia się spadku przychodów ze sprzedaży. Wiadomo, że prowadzi to do spadku zysków. Jednak taki sam spadek sprzedaży (np. o 5%) dla jednej firmy może oznaczać tylko nieznaczny spadek zysku operacyjnego, np. o 15%, a dla innej - duży spadek, np. o 50%. Przy takiej wrażliwości zysków na spadek sprzedaży ta druga firma może odnotować straty finansowe na działalności.

    • comment
      Artykuł

      1. Czym kierować się, wybierając strategię finansowania

      Wybór właściwej strategii finansowania nie jest sprawą prostą. Głównie ze względu na mnogość czynników, które należy wziąć pod uwagę. Przed podjęciem decyzji warto każdy z czynników przeanalizować pod kątem własnych potrzeb i możliwości, jakie stwarza ona dla firmy. Trzeba również zastanowić się, jak dany czynnik będzie wpływał na wyniki firmy w przyszłości.

    • comment
      Artykuł

      1. Fundusze nieruchomości - czy nadal warto zainwestować

      Fundusze nieruchomości od kilku lat są jedną z ulubionych form inwestowania wolnego kapitału przez polskie firmy. Obecnie fundusze te nadal uważane są za jedne z najbardziej rentownych i co ważniejsze - bezpiecznych form lokaty kapitału. Ten sposób pomnażania pieniędzy jest szczególnie lubiany przez mniejsze podmioty gospodarcze.

    • comment
      Artykuł

      1. Jak opracować budżet gotówkowy

      Budżet gotówkowy powinien być traktowany przede wszystkim jako przydatne narzędzie służące analizie płynności finansowej i sterowaniu nią. Pozwala on określić przewidywane momenty pojawiania się niedoboru lub występowania nadwyżki środków pieniężnych. Daje także możliwość zaplanowania i wyprzedzenia działań dotyczących likwidacji niedoboru lub efektywnego wykorzystania nadwyżek gotówki.

    • comment
      Artykuł

      2. Kilka sposobów wykorzystania progu rentowności w prowadzeniu biznesu

      Próg rentowności jest znanym narzędziem, często opisywanym w wielu publikacjach finansowych. Jednak często nie zdajemy sobie sprawy, jak to proste narzędzie może usprawnić decyzje podejmowane w firmie. W tym artykule zaprezentujemy kilka praktycznych technik wykorzystania progu rentowności, które mogą być bardzo pomocne w codziennym prowadzeniu biznesu.

    • comment
      Artykuł

      1. Jaka polityka w zakresie wypłat dywidend przynosi najlepsze efekty

      W poprzednim numerze pisaliśmy o wpływie wypłat dywidend na wartość firmy. Tym razem zaprezentujemy zasady wyboru najlepszej polityki w tym obszarze. Wypłacane dywidendy mają wpływ na stosunek właścicieli do spółki, na aktualne i przyszłe relacje inwestorskie. Przyjęta polityka powinna uwzględniać z jednej strony oczekiwania właścicieli, a z drugiej - plany inwestycyjne spółki oraz możliwości pozyskania

    • comment
      Artykuł

      1. Jak wybrać strategię zarządzania aktywami obrotowymi

      Aktywa obrotowe są jednym z głównych czynników kształtujących płynność finansową. Dlatego sterowanie płynnością polega m.in. na właściwym zarządzaniu tymi aktywami. W zależności od potrzeb i możliwości firma może się zdecydować na strategię bardziej agresywną lub konserwatywną. Szczególnego znaczenia nabiera zarządzanie aktywami obrotowymi w warunkach sezonowości produkcji i sprzedaży.

    • comment
      Artykuł

      1. Wpływ struktury kosztów na bezpieczeństwo zysków firmy

      Poziom bezpieczeństwa finansowego firmy może wynikać m.in. z określonej struktury kosztów. Wysoki udział kosztów stałych może znacząco zwiększyć zagrożenie finansowe wynikające np. ze spadku sprzedaży. Przedsiębiorstwa powinny zatem wykazywać ciągłe zainteresowanie poziomem kosztów stałych i podejmować działania zmierzające do ich ograniczenia.

    • comment
      Artykuł

      1. Jak inwestować na giełdzie w końcówce hossy

      Na polskiej giełdzie w ostatnich latach niepodzielnie rządziła hossa. Spowodowało to, że firmy dużo śmielej inwestowały swoje środki w akcje, nie obawiając się ryzyka związanego ze stratą. Jednak już od początku 2007 r. analitycy spodziewają się zatrzymania dynamicznego wzrostu notowań akcji. Przedstawiamy kilka strategii pozwalających zmniejszyć ryzyko poniesienia strat w przypadku gwałtownego spadku

    • comment
      Artykuł

      2. Jak wyznaczać i kształtować cykle finansowe w firmie

      W celu prawidłowego określenia płynności finansowej w przedsiębiorstwie nie należy bazować tylko i wyłącznie na wskaźnikach płynności finansowej. Wielu cennych informacji dostarcza także długość różnych cykli występujących w działalności gospodarczej. Ponadto odpowiednio przekształcając wzory, można określić zależności między poziomem płynności i rentowności.

    • comment
      Artykuł

      1. Jak tarcza podatkowa wpływa na efektywność działania firmy

      Dzięki efektowi tarczy podatkowej firma może osiągnąć dodatkowe korzyści w przypadku ponoszenia niektórych kosztów, np. związanych z finansowaniem dłużnym lub amortyzacją. Wpływa to dodatnio na efektywność działania firmy. Warunkiem skorzystania z tego efektu jest wypracowanie odpowiednio wysokiego zysku.

    • comment
      Artykuł

      1. Jak korzystnie uzyskać kredyt z gwarancją lub poręczeniem

      Część firm - szczególnie małych i nowo powstałych - ma problemy z pozyskaniem kredytu bankowego. Rozwiązaniem w takiej sytuacji może być skorzystanie z poręczenia lub gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego w ramach Krajowego Funduszu Poręczeń Kredytowych. Jest to szczególnie korzystne w przypadku ubiegania się o kredyt o stosunkowo niewysokiej marży kredytowej banku. Można wówczas zapłacić znacznie

    • comment
      Artykuł

      1. Ubezpieczenia majątkowe - czy warto zabezpieczyć finanse firmy

      Działalność gospodarcza, a tym samym finanse firm - zwłaszcza małych i średnich przedsiębiorstw - są narażone na różnego rodzaju ryzyka spowodowane czynnikami losowymi lub zewnętrznymi. Wpływ na to ma również coraz większa specjalizacja przedsiębiorstw oraz działanie na rynkach niszowych. Warto zatem pomyśleć o korzystnym pakiecie ubezpieczeń. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują wiele nowych produktów

    • comment
      Artykuł

      1. Jak zarabiać na spadku wartości dolara i euro

      Od wielu miesięcy jedną z najgorszych inwestycji jest kupno dolara. W ciągu roku kurs dolara w stosunku do złotówki spadł o około 16%. Na panującym trendzie mogą jednak zarabiać inwestorzy lokujący kapitał na GPW. Na giełdzie można nabyć kontrakty terminowe na dolara. Instrument ten pozwala zarabiać zarówno na spadku, jak i na wzroście wartości tej waluty. Podobnie można inwestować w euro.

    • comment
      Artykuł

      1. Jak korzystnie zabezpieczyć kurs walutowy w małych i średnich firmach

      Zmiany kursów walutowych mogą być przyczyną problemów finansowych wielu eksporterów i importerów. Przed tymi niepożądanymi zmianami można się zabezpieczyć, stosując instrumenty pochodne. Co ważniejsze, można to zrobić również tak, aby koszt zabezpieczenia był równy zeru. Wiele firm unika tych narzędzi, obawiając się ryzyka, ale prawdziwe ryzyko pojawia się w momencie, gdy przestanie się nim zarządzać

    • comment
      Artykuł

      1. Jak efektywnie zarządzać opakowaniami zwrotnymi

      W poprzednich numerach „BRIF” opisywaliśmy, jak prawidłowo ewidencjonować opakowania zwrotne. Tym razem, na prośbę Czytelników, prezentujemy sposoby efektywnego zarządzania tymi opakowaniami. Brak należytej kontroli zazwyczaj powoduje utratę części opakowań, a zakup nowej ich partii dodatkowo obciąża wynik finansowy. W artykule przedstawimy kilka praktycznych wskazówek dotyczących efektywnego zarządzania

    • comment
      Artykuł

      2. Jak za pomocą funkcji NPV w arkuszu kalkulacyjnym ocenić efektywność planowanych przez firmę inwestycji

      Przy użyciu funkcji finansowej NPV, która jest dostępna w arkuszu kalkulacyjnym Excel, można określić, metodą dyskontowania strumienia przepływów pieniężnych z przedsięwzięcia inwestycyjnego, jego aktualną wartość netto. Metoda ta jest wykorzystywana na etapie rozpatrywania różnych projektów inwestycyjnych w celu badania i porównania ich efektywności.

    • comment
      Artykuł

      1. Osiem zasad wyboru brokera przy transakcjach na rynku FOREX

      Wybierając brokera, który będzie prowadził nasze konto na rynku różnic kursowych, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na to, gdzie dana firma jest zarejestrowana oraz gdzie będzie się znajdowało konto, na które dokonamy wpłaty. Poza tym istotne są również koszty związane z prowadzeniem rachunku oraz opłaty powiązane z przeprowadzonymi transakcjami.

    • comment
      Artykuł

      1. Kontrakty terminowe na akcje - nowe zasady inwestowania

      Po sesji 21 września 2007 r. zmianie uległa liczba akcji przypadająca na jeden kontrakt terminowy na akcje. Wcześniej - od 1 września 2007 r. - GPW obniżyła opłaty od obrotu kontraktami na akcje, jakie pobiera od członków giełdy (np. domów maklerskich). Również pięciokrotnie zmniejszono opłaty pobierane od animatorów rynku. Zmiany te mają upowszechnić inwestycje w akcyjne kontrakty terminowe przez

    • comment
      Artykuł

      2. Jak zarządzać poziomem gotówki - preliminarz obrotów gotówkowych

      W zarządzaniu płynnością szczególnego znaczenia nabiera optymalny poziom gotówki. Aby go wyznaczyć, można się posłużyć różnymi modelami. Jednym z nich jest preliminarz obrotów gotówkowych. W artykule przedstawiamy, na praktycznych przykładach, kilka metod sterowania poziomem gotówki.

    close POTRZEBUJESZ POMOCY?
    Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00