Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
    • comment
      Artykuł

      Zrównoważona karta wyników (Balanced Scorecard)

      Zrównoważona karta wyników jest narzędziem rachunkowości zarządczej. Jest zdefiniowana jako zintegrowany zestaw wskaźników służących do oceny działalności przedsiębiorstwa, które wpływają na strategię przedsiębiorstwa poprzez jego organizację i jednocześnie ją wspierają.

    • comment
      Artykuł

      1. Jak porównać zysk w poszczególnych latach - analiza porównawcza

      Zysk jako miernik efektywności przedsiębiorstwa powinien być oceniany na przestrzeni kilku lat działalności. W tym artykule zaprezentujemy istotę i zalety metody porównawczej. Jest to prosta, ale często stosowana metoda pozwalająca kontrolować wielkość zysku osiąganą w poszczególnych okresach.

    • comment
      Artykuł

      1. Budżety statyczne i elastyczne kosztów pośrednich

      Budżety ze względu na rodzaje dzielą się na dwie główne kategorie - budżety statyczne i budżety elastyczne. Budżet statyczny jest zazwyczaj przygotowywany na początku okresu budżetowego lub w końcowej fazie poprzedniego okresu budżetowego i opiera się na założonym z góry, określonym poziomie aktywności (np. wielkości rocznej produkcji, sprzedaży itp.). Budżety statyczne są dobrym narzędziem służącym

    • comment
      Artykuł

      1. Outsourcing jako narzędzie optymalizacji procesów zarządzania

      Outsourcing to efektywne narzędzie, które umożliwia przedsiębiorcom optymalizację procesów zarządzania. Jednak kierujący firmami menedżerowie przed podjęciem decyzji o wykorzystaniu tego narzędzia powinni zastanowić się, czy w danej sytuacji jest to faktycznie najlepsze rozwiązanie z punktu widzenia wzrostu efektywności funkcjonowania ich firmy. Trzeba rozważyć przede wszystkim takie czynniki, jak

    • comment
      Artykuł

      1. Wykorzystanie karty kosztów pracy w kalkulacji i analizie kosztów

      Obecnie szanse na przetrwanie i rozwój mają tylko te przedsiębiorstwa, które właściwie kalkulują i analizują całkowite koszty działania swoich struktur. Potrzebują one bowiem bardzo dużej dyscypliny kosztowej, aby sprostać konkurencji na coraz bardziej wymagającym rynku.

    • comment
      Artykuł

      1. Kalkulacja ceny sprzedaży metodą "koszt plus"

      Wiele wątpliwości wśród praktyków budzi kalkulacja ceny sprzedaży produktu na podstawie metody "koszt plus". Metoda ta wiąże się z dodaniem określonej marży do całkowitych kosztów produktu w celu ustalenia ceny sprzedaży. Niestety, ze względu na koszty stałe pełny koszt produktu będzie funkcją liczby wytworzonych jednostek, która z kolei będzie zależała od wielkości sprzedaży. Idąc dalej, liczba sprzedanych

    • comment
      Porada

      Bez aktualnego certyfikatu ZUS w programie Płatnik nie można wysłać dokumentów

      Wysyłam dokumenty z Płatnika do ZUS od wielu lat. Mam ważny swój certyfikat kwalifikowany, komputer podpięty do Internetu. Tymczasem podczas próby wysyłania dokumentów rozliczeniowych za marzec 2010 r. program odrzucił przesyłkę, informując, że została przygotowana w oparciu o nieaktualny certyfikat OOP. Czego dotyczy problem i w jaki sposób go rozwiązać?

    • comment
      Porada

      2. System sprawozdawczości wewnętrznej a kontrola wewnętrzna

      Co to jest system sprawozdawczości wewnętrznej danej firmy? Na czym on polega? Czy to jest to samo co system kontroli wewnętrznej?

    • comment
      Artykuł
    • comment
      Artykuł

      1. Dostawy just in time

      Celem każdego przedsiębiorstwa jest dążenie do osiągania wyznaczonych celów poprzez jak najefektywniejsze wykorzystanie dostępnych środków. Osiąganie celu, jakim jest zysk, następuje m.in. poprzez minimalizowanie kosztów. Jedną z metod zarządzania kosztami zapasów są dostawy na czas, tzw. just in time. Podstawowe założenia tej metody to redukcja czasu realizacji planu produkcyjnego do minimum i redukcja

    • comment
      Porada

      1. Analiza CVP w praktyce

      Na czym polega analiza CVP (cost-volume-profit)? Jak należy taką analizę przeprowadzać w przedsiębiorstwie? W praktyce analiza taka jest często utożsamiana z analizą rentowności.

    • comment
      Artykuł

      Pomiar przychodów i kosztów działalności deweloperskiej

      Działalność deweloperska stała się w ostatnich latach w Polsce jednym z najszybciej rozwijających się pomysłów na prowadzenie biznesu. Wiele podmiotów niezajmujących się dotychczas takim sposobem aktywności postanowiło utworzyć spółki celowe, których zadaniem było prowadzenie niejednokrotnie bardzo dużych inwestycji deweloperskich. Po boomie inwestycyjnym, który zakończył się w 2007 r., kolejny okres

    • comment
      Porada

      Jakie korzyści płyną z zatrudniania pracowników przez agencje pracy tymczasowej?

      Branża pracy tymczasowej rozwija się energicznie od kilkunastu lat. Jednak najszybszy rozwój branży nastąpił po 2000 roku, kiedy rodzime firmy zaczęły dostrzegać korzyści płynące z uelastycznienia zatrudnienia w swoich organizacjach i stosować rozwiązania oferowane przez agencje pracy tymczasowej.

    • comment
      Artykuł

      Pogoda nie tylko dla bogaczy

      Poprawa koniunktury na rynku pracy tymczasowej w pierwszym kwartale 2010 roku wskazuje, że agencje zaczynają odrabiać zeszłoroczne straty. W najbliższych miesiącach będziemy obserwować ponowny wzrost zainteresowania pracą tymczasową nie tylko w produkcji czy logistyce, ale także w sektorze usług.

    • comment
      Artykuł

      Jak i na czym zdrowo siedzieć

      Człowiek w ciągu jednego dnia siedzi około 13 godzin, a podczas całego dorosłego życia aż ćwierć miliona godzin! Jak jednak wynika z badań, 60-70 proc. ludzi siedzi nieprawidłowo. A to, na czym siedzimy w biurze, jest bardzo ważne. Od tego zależy nie tylko nasze zdrowie, ale także wydajność pracy.

    • comment
      Artykuł

      1. Mechanizm alokacji kosztów a kalkulacja doliczeniowa

      W miarę rozwoju przedsiębiorstwa, w celu lepszego wykorzystania zasobów i poszukiwania dróg wzrostu przewagi konkurencyjnej, kadra zarządzająca potrzebuje coraz dokładniejszych informacji o kosztach wykorzystywanych czynników. Im lepsze metody rozliczania i kalkulacji kosztów są stosowane w przedsiębiorstwie, tym lepsza jest informacja przygotowywana na potrzeby kierowania i zarządzania jednostką.

    • comment
      Artykuł

      Wyposażenie sali konferencyjnej

      Właściwie zaaranżowana i wyposażona sala konferencyjna wymaga określenia naszych potrzeb i wymagań, aby móc odpowiednio rozeznać możliwości rynkowe. Pieniądze to, wbrew pozorom, rzecz nie najważniejsza, choć istotna.

    • comment
      Artykuł

      1. Jak analizować czynniki wpływające na zysk firmy

      Osiągnięty wynik finansowy jest oczkiem w głowie zarządu każdej firmy. Jego wielkość nie tylko kształtuje wskaźniki rentowności firmy oraz stanowi podstawę wypłaty dywidend właścicielom, ale również wpływa na postrzeganie podmiotu przez otoczenie, pozwala na dalszy rozwój oraz wzrost wartości firmy. Niezależnie od tego, czy zysk był mniejszy czy większy od zakładanego, warto ustalić, co w głównej mierze

    • comment
      Artykuł

      E-faktura w pigułce

      Sekretarki i asystentki zajmują się w firmie również sprawami finansowymi i rozliczeniami. Wiele wątpliwości budzi ostatnio e-faktura. Postaramy się je wyjaśnić.

    • comment
      Artykuł

      2. Jak ustalić godzinę normatywną

      W praktyce gospodarczej godzina (lub minuta) normatywna jest najczęściej określana jako możliwa do wykonania praca (w ciągu godziny lub minuty), przy założonym normatywnym poziomie efektywności. Godzina normatywna to jednostka, która jest bardzo często wykorzystywana w praktyce do pomiaru produkcji w przypadku wytworzenia pewnej liczby produktów niejednakowych.

    • comment
      Artykuł

      1. Jak właściwie ocenić efektywność inwestycji

      Każda jednostka gospodarcza przed podjęciem decyzji o dokonaniu inwestycji (najczęściej w środki trwałe, jako że jest to majątek służący do osiągania korzyści ekonomicznych w przyszłości) powinna przeprowadzić właściwy rachunek ekonomiczny efektywności i opłacalności takiej inwestycji. Kierownictwo jednostki na podstawie tej oceny powinno podjąć decyzję o realizacji inwestycji lub o odstąpieniu od

    • comment
      Artykuł

      NARUSZENIE WIZERUNKU FIRMY

      w granice dopuszczalnej krytyki pracodawcy w konflikt z przełożonym w ujawnienie tajemnicy przedsiębiorstwa w wygląd pracowników - stroje służbowe Dbanie o wizerunek firmy rozumiane jako świadome kształtowanie jej pozytywnej opinii, zarówno wewnątrz, jak i wobec otoczenia zewnętrznego, należy do podstawowych obowiązków pracowniczych. Jego naruszenie skutkuje odpowiedzialnością pracownika, który je

    • comment
      Artykuł

      Rozliczany z efektów

      Rezultaty wielu rodzajów pracy można łatwo zmierzyć. Warto w tych przypadkach zastanowić się nad zastosowaniem zadaniowego czasu pracy, który, zmniejszając obciążenia kontrolne pracodawcy, pozwala jednocześnie na uzyskanie zakładanych wyników pracy.

    • comment
      Artykuł

      2. Rachunkowość w specjalnej strefie ekonomicznej - część 3: zagadnienia rachunkowości zarządczej

      Precyzyjny rozdział kosztów i przychodów na część związaną z działalnością w SSE i na część związaną z działalnością poza terenem SSE wymaga wykorzystania narzędzi rachunku kosztów i rachunkowości zarządczej. Narzędzia te służą przede wszystkim prawidłowemu określeniu kosztu wytworzenia poszczególnych produktów (usług) w podziale na produkty, których sprzedaż jest opodatkowana, i na te, których sprzedaż

    close POTRZEBUJESZ POMOCY?
    Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00