Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-06-29

Jak i na czym zdrowo siedzieć

Człowiek w ciągu jednego dnia siedzi około 13 godzin, a podczas całego dorosłego życia aż ćwierć miliona godzin! Jak jednak wynika z badań, 60-70 proc. ludzi siedzi nieprawidłowo. A to, na czym siedzimy w biurze, jest bardzo ważne. Od tego zależy nie tylko nasze zdrowie, ale także wydajność pracy.

Inwestycja w ergonomiczny fotel do pracy, nieprzekraczająca kosztu mycia służbowego samochodu raz w tygodniu, to kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Wiele firm nie oszczędza na myciu aut, a pracownikom kupuje najtańsze fotele i krzesła do pracy, wpływające niekorzystnie na ich zdrowie i jakość pracy.

Niełatwo byłoby spędzić cały dzień pracy przy biurku, siedząc na... taborecie. Przez wiele lat uważano, że dodanie mu oparcia czy podłokietników, ewentualnie wyściełanego siedziska, to wszystko, o czym można zamarzyć. A tymczasem krzesło komputerowo-biurkowe powinno dawać możliwość dostosowania do wagi, wzrostu i proporcji użytkownika (długość nóg i tułowia, długość rąk). Musi też pozwalać na swobodę ruchu i przemieszczania się podczas pracy.

Czego należy spodziewać się po współczesnym krześle do pracy? Czego wymagać? Obowiązujące w naszym kraju przepisy można znaleźć między innymi w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 1 grudnia 1998 r. dotyczącym krzeseł i foteli, w które powinny być wyposażone stanowiska do pracy z komputerem (Dz.U. 98.148.973 z 10 grudnia 1998 r.). Mowa jest tam o najistotniejszych cechach jakie musi posiadać mebel o takim przeznaczeniu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00