Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
    • comment
      Porada

      Czy od zleceniobiorcy świadczącego usługi opiekuńcze można żądać zaświadczenia o niekaralności

      W ośrodku pomocy społecznej zatrudniamy osoby na umowę zlecenia, którzy wykonują usługi opiekuńcze. Czy powinniśmy żądać od tych osób zaświadczenia o niekaralności? - pyta Czytelniczka z Warszawy.

    • comment
      Artykuł
    • comment
      Artykuł

      Jakie są różnice między umową o pracę a umowami zlecenia i o dzieło

      Pracę można świadczyć na różnej podstawie: umowy o pracę, umowy zlecenia czy umowy o dzieło. Najpopularniejsza jest umowa o pracę, ale często strony wolą skorzystać z innych umów. Wybierając rodzaj zawieranej umowy, należy sprecyzować jej treść i typ. Umowa cywilnoprawna nie powinna określać obowiązków zleceniobiorcy, nie można bowiem zawierać umowy cywilnoprawnej na warunkach umowy o pracę. Przy zawieraniu

    • comment
      Porada

      Czy komornik może zająć świadczenie z funduszu socjalnego wypłacone pracownikowi

      Otrzymaliśmy pismo dotyczące egzekucji z wynagrodzenia za pracę naszego pracownika, wszczętej na mocy przepisów art. 881 i dalszych Kodeksu postępowania cywilnego. Czy w takiej sytuacji wypłacone pracownikowi świadczenie z funduszu socjalnego również podlega zajęciu komorniczemu - pyta Czytelniczka z Lublina.

    • comment
      Porada

      Jak rozliczyć delegację zagraniczną nauczyciela-zleceniobiorcy

      Jesteśmy jednostką oświatową. Nasi uczniowie odbędą podróż do Niemiec z nauczycielem-opiekunem. Jest problem z wydelegowaniem drugiego nauczyciela jako tłumacza, postanowiono więc zawrzeć umowę zlecenia z obcą osobą. Koszty transportu zapewnia szkoła, nocleg i wyżywienie zapewnia strona niemiecka. Za świadczoną usługę tłumacza zleceniobiorca otrzyma wynagrodzenie, ale jak rozliczyć delegację (diety

    • comment
      Artykuł

      Dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2014 r.

      Dodatkowe wynagrodzenie roczne (określane również jako trzynastka) nie ma charakteru powszechnego. Jest to świadczenie ze stosunku pracy przysługujące wyłącznie tym grupom zatrudnionych, dla których przepisy prawa lub wewnętrzne regulacje zakładowe przewidują uprawnienie do tego rodzaju nagrody.

    • comment
      Artykuł

      Trzynastki za 2013 r. - odpowiedzi na 8 najtrudniejszych pytań z praktyki

      Pracownicy jednostek sfery budżetowej mają prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego (tzw. trzynastki) za efektywnie przepracowany rok u danego pracodawcy. Termin wypłaty trzynastek przez takich pracodawców upływa z końcem marca. Świadczenie to może przysługiwać także osobom wykonującym pracę na rzecz podmiotów z sektora prywatnego, jeśli odpowiednie postanowienia w tym zakresie przewidują ich przepisy

    • comment
      Porada

      Jak przyznawać pracownikom trzynastki za 2013 r.

      Dodatkowe wynagrodzenie roczne, tzw. trzynastka, przysługuje co do zasady pracownikom jednostek sfery budżetowej i jest nagrodą za efektywnie przepracowany rok u danego pracodawcy. Wysokość trzynastki zależy od długości okresu faktycznie przepracowanego w danym roku.

    • comment
      Porada

      Wynagrodzenie po zmarłym pracowniku organizacji

      Śmierć pracownika powoduje automatyczne wygaśnięcie stosunku pracy - nie powoduje natomiast wygaśnięcia zobowiązań prawnych. Dotyczy to zarówno zobowiązań pracodawcy wobec zmarłego pracownika, jak i zobowiązań zmarłego pracownika wobec dotychczasowego pracodawcy. Świadczenia ze stosunku pracy mogą podlegać dziedziczeniu na podstawie przepisów Kodeksu pracy, jak również Kodeksu cywilnego.

    • comment
      Porada

      Wypłaty jakich składników wynagrodzenia może domagać się pracownik od pracodawcy

      Podstawowym obowiązkiem pracodawcy jest wypłata wynagrodzenia za pracę, w tym dodatkowych składników, do których pracownik nabył prawo. Nie wypłacając bez usprawiedliwionej przyczyny nawet części wynagrodzenia lub bezpodstawnie je obniżając pracodawca narusza w ciężki sposób swoje podstawowe obowiązki. Takie postępowanie pracodawcy jest zagrożone karą grzywny w wysokości od 1 tys. zł do 30 tys. zł.

    • comment
      Porada

      Jak zatrudniać nauczycieli w niepublicznej placówce

      Pracodawca, który chce zatrudnić nauczyciela w niepublicznym przedszkolu, może swobodnie zdecydować o formie współpracy z taką osobą. Do nauczycieli zatrudnianych w placówkach prywatnych nie mają bowiem zastosowania w tym zakresie przepisy Karty Nauczyciela.

    • comment
      Artykuł

      Rozliczenie nadpłaty wynagrodzenia pracownika organizacji non profit

      Pomyłki przy naliczaniu wysokości wynagrodzenia pracownika występują w praktyce dość często. Jeśli dotyczą one zaniżenia kwoty przysługującej pracownikowi pensji, jedynym zmartwieniem pracodawcy jest jak najszybsze jej wyrównanie. Przy nadpłacie, pracodawca ma dwa wyjścia: albo porozumie się z pracownikiem, albo dochodzi zwrotu swoich pieniędzy na drodze sądowej.

    • comment
      Artykuł

      Odpowiedzialność organizacji za opóźnienia lub brak wypłaty wynagrodzenia

      Niewypłacanie pracownikom wynagrodzenia z winy organizacji stanowi naruszenie podstawowych obowiązków pracodawcy. Nieco trudniej dokonać analizy zaległych wynagrodzeń, w przypadku gdy pracodawca nie ma na nie środków finansowych. Niezależnie od przyczyny, zaległe wynagrodzenia pracownicze obciążone są odsetkami i stanowią przedmiot roszczeń pracowniczych.

    • comment
      Artykuł

      Jak prawidłowo ustalić okres wypowiedzenia

      Mimo że tematyka ustalania okresu wypowiedzenia nie należy do szczególnie skomplikowanych, w praktyce powstają problemy z określeniem dnia rozpoczęcia i zakończenia biegu tego okresu - zwłaszcza gdy przypada w połowie miesiąca lub w dzień wolny od pracy. Poniżej, na praktycznych przykładach, wyjaśniamy te wątpliwości.

    • comment
      Artykuł

      Zastępowanie pracowników w organizacjach non profit

      Jeżeli w organizacji wystąpi konieczność zastąpienia pracownika z powodu jego nieobecności na skutek długotrwałej choroby, wyjazdu czy innej przyczyny, pracodawca ma wiele możliwości - może bowiem skorzystać z zastępstwa na podstawie umowy o pracę lub umów cywilnoprawnych.

    • comment
      Artykuł

      Pracodawca funduje dojazd do pracy

      Zwrot kosztów dojazdów pracowników do pracy jest świadczeniem dodatkowym, które pracodawca może, lecz nie musi, przyznać pracownikom. W sytuacji jednak, gdy zdecyduje się na takie świadczenia, musi pamiętać, że jest ono opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

    • comment
      Artykuł

      Zatrudnienie wychowawców kolonijnych

      Przepisy rozporządzenia z 21 stycznia 1997 r. w sprawie warunków, jakie muszą spełniać organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży szkolnej, a także zasad jej organizowania i nadzorowania zobowiązują organizatorów do zapewnienia bezpiecznych warunków wszelkich form wypoczynku dzieci i młodzieży oraz właściwej opieki wychowawczej. Oznacza to m.in., że na organizatorach wypoczynku spoczywa również

    • comment
      Artykuł

      Wynagrodzenie za pracę w organizacjach pożytku publicznego

      Obowiązujące przepisy przewidują dowolność w zakresie formy zatrudniania. Pracowników można zatem zatrudnić na podstawie umowy o pracę lub na podstawie umów cywilnoprawnych. Każda z tych form zatrudnienia charakteryzuje się odpłatnością świadczonej przez pracowników pracy. Oznacza to, że zatrudniony pracownik, niezależnie od podstawy prawnej tego zatrudnienia, ma prawo do wynagrodzenia z tego tytułu

    • comment
      Artykuł

      Możliwość zastąpienia umowy o pracę zleceniem

      Coraz częściej - ze względu na korzystniejsze dla pracodawcy zasady - umowy o pracę zastępowane są umowami zlecenia lub podobnymi umowami cywilnoprawnymi. I słusznie. Strony mogą kształtować według uznania rodzaj stosunku prawnego, który będzie je łączyć. Pracodawca i osoba starająca się o pracę mogą wspólnie wybrać tę formę wykonywania pracy, która będzie dla nich najkorzystniejsza - stosunek pracy

    • comment
      Porada

      Czy od zleceniobiorcy można żądać podpisania klauzuli o zakazie konkurencji?

      Mam zamiar zatrudnić osobę na podstawie umowy zlecenia. Będzie miała dostęp do tajemnic mojej firmy. Czy zawierając tę umowę zlecenia mogę w niej umieścić zapis, zgodnie z którym po jej rozwiązaniu osoba ta nie będzie mogła podjąć pracy w podobnym zakresie przez ustalony okres?

    • comment
      Porada

      Czy zleceniobiorcę może objąć zakaz konkurencji?

      Mam zamiar zatrudnić osobę na podstawie umowy zlecenia. Będzie miała dostęp do tajemnic mojej firmy. Czy zawierając umowę zlecenia mogę w niej umieścić zapis, zgodnie z którym po jej rozwiązaniu osoba ta nie będzie mogła podjąć pracy w podobnym zakresie przez ustalony okres?

    close POTRZEBUJESZ POMOCY?
    Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00