Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2006-07-01

Wynagrodzenie za pracę w organizacjach pożytku publicznego

Obowiązujące przepisy przewidują dowolność w zakresie formy zatrudniania. Pracowników można zatem zatrudnić na podstawie umowy o pracę lub na podstawie umów cywilnoprawnych. Każda z tych form zatrudnienia charakteryzuje się odpłatnością świadczonej przez pracowników pracy. Oznacza to, że zatrudniony pracownik, niezależnie od podstawy prawnej tego zatrudnienia, ma prawo do wynagrodzenia z tego tytułu.

Przepisy ustawy o działalności pożytku publicznego przez pojęcie wynagrodzenia rozumieją wynagrodzenie z tytułu świadczenia pracy lub usług niezależnie od sposobu nawiązania stosunku pracy lub rodzaju i treści umowy cywilnoprawnej.
Zatrudnienie na podstawie umowy o pracę
Zasady i warunki wynagradzania pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę określają przepisy Kodeksu pracy. Zgodnie z tymi przepisami pracownikowi świadczącemu pracę z tytułu umowy o pracę za pracę wykonaną przysługuje wynagrodzenie określone w zawartej z pracownikiem umowie.
Wysokość wynagrodzenia powinna być tak ustalona, aby odpowiadało ono w szczególności rodzajowi wykonywanej przez tego pracownika pracy oraz wymaganym przy jej wykonywaniu kwalifikacjom (art. 78 k.p.). W wysokości wypłacanego pracownikowi wynagrodzenia należy również uwzględnić ilość i jakość świadczonej pracy.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00