Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-10-14

Jak prawidłowo ustalić okres wypowiedzenia

Mimo że tematyka ustalania okresu wypowiedzenia nie należy do szczególnie skomplikowanych, w praktyce powstają problemy z określeniem dnia rozpoczęcia i zakończenia biegu tego okresu - zwłaszcza gdy przypada w połowie miesiąca lub w dzień wolny od pracy. Poniżej, na praktycznych przykładach, wyjaśniamy te wątpliwości.

O tym, ile czasu pracownik będzie pozostawał w stosunku pracy od momentu zwolnienia do faktycznego zakończenia pracy, decyduje przede wszystkim rodzaj umowy o pracę. Najdłuższe okresy wypowiedzenia gwarantują umowy na czas nieokreślony. Pracownicy zatrudnieni na podstawie umów terminowych mogą liczyć maksymalnie na dwa tygodnie okresu wypowiedzenia (patrz tabela).

Tabela. Długość okresów wypowiedzenia

infoRgrafika

PRZYKŁAD Pracownik naszego stowarzyszenia był zatrudniony na zastępstwo przez okres trzech tygodni. Pracował od poniedziałku do czwartku. W związku z powrotem zastępowanego pracownika musimy dokonać wypowiedzenia umowy o pracę. Pracownik otrzyma wypowiedzenie 14 września. Kiedy upłynie przysługujący mu okres wypowiedzenia?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00