Porada
Wynagrodzenie po zmarłym pracowniku organizacji
Śmierć pracownika powoduje automatyczne wygaśnięcie stosunku pracy - nie powoduje natomiast wygaśnięcia zobowiązań prawnych. Dotyczy to zarówno zobowiązań pracodawcy wobec zmarłego pracownika, jak i zobowiązań zmarłego pracownika wobec dotychczasowego pracodawcy. Świadczenia ze stosunku pracy mogą podlegać dziedziczeniu na podstawie przepisów Kodeksu pracy, jak również Kodeksu cywilnego.
Według przepisów ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (dalej: k.p.), prawa majątkowe ze stosunku pracy przechodzą po śmierci pracownika - w równych częściach - na małżonka oraz inne osoby spełniające warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Małżonek zmarłego pracownika
Prawo do wynagrodzenia po zmarłym pracowniku przypadnie w pierwszej kolejności jego małżonkowi (wdowie, wdowcowi).
PRZYKŁAD
Pracownik fundacji zmarł. Komu powinniśmy wypłacić należne mu wynagrodzenie, jeśli pracownik ten był w separacji z żoną?
W przypadku dziedziczenia wynagrodzenia po zmarłym pracowniku na podstawie przepisów k.p. istotne znaczenie ma samo trwanie związku małżeńskiego. Przepis art. 63 k.p. wskazuje jako podmiot uprawniony do dziedziczenia małżonka zmarłego pracownika. Pozostawanie w związku małżeńskim - czyli posiadanie statusu małżonka - ma tu zatem decydujące znaczenie. Nie jest istotne, czy małżonkowie mieszkają razem, czy też są np. w tzw. separacji. Prawo do dziedziczenia wynagrodzenia po zmarłym pracowniku będzie miał jego małżonek - pod warunkiem że w chwili śmierci pracownika związek małżeński nadal trwał.