Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 17 marca 2023 r., sygn. II SA/Łd 33/23

Administracyjne postępowanie; Zagospodarowanie przestrzenne

Dnia 17 marca 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi – Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Piotr Mikołajczyk po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 17 marca 2023 roku sprawy ze sprzeciwu J. R. od decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Sieradzu z dnia 12 grudnia 2022 roku nr SKO.4120.291.22 w przedmiocie nakazania wstrzymania użytkowania terenu i przywrócenia poprzedniego sposobu jego zagospodarowania oddala sprzeciw. MR

Uzasadnienie

Zaskarżoną do tutejszego sądu decyzją z dnia 12 grudnia 2022 r. nr SKO.4120.291.22 Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Sieradzu uchyliło zaskarżoną decyzję Wójta Gminy Wodzierady nakazującą wstrzymanie użytkowania terenu oraz zobowiązującą do przedstawienia opinii dotyczącej przedsięwzięcia i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi pierwszej instancji.

Jak wynika z akt sprawy w dniu 11 stycznia 2021 r. T. K., T. M., E. R. i A. S., reprezentowani przez adwokata P. S., zwrócili się do Wójta Gminy Wodzierady z wnioskiem o wydanie decyzji nakazującej wstrzymanie użytkowania terenu oraz przywrócenie poprzedniego stanu zagospodarowania na działkach nr [...], [...], [...], [...], [...] i [....] położnych w miejscowości M., obręb [...], gm. W. Wnioskodawcy wskazali, że nie zgadzają się z pobieżną opinią organu zawartą w piśmie znak: ROŚ.14631.6.2020, stanowiącym odpowiedź na pytania skierowane do Wójta Gminy Wodzierady odnośnie funkcjonowania na wskazanych nieruchomościach hodowli bażantów, w ocenie organu w liczbie 9000 szt. Zwrócili uwagę, że ptaki przebywają cały czas na dworze ("jest to nielegalny kurnik pod chmurką"). Powyższe stanowi o wykorzystaniu terenu niezgodnie z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w zakresie uciążliwości hodowli, które dopuszczają kurniki, ale usytuowane tylko i wyłącznie na najsłabszych glebach w gminie. Przedmiotowy teren w planie posiada oznaczenie RP - grunty rolne kl. IV. Teren ten nie jest w całości terenem zagrodowym. Brak jest przy tym wymaganego na podstawie § 20 ust. 3 pkt 3 Planu pozytywnego zaopiniowania przez Radę Gminy możliwości realizacji tej hodowli. Ponadto, został naruszony zapis Planu dotyczący bezwzględnej ochrony najlepszych gleb występujących na północno-wschodnim obszarze gminy, czyli w miejscowości M. Zapisy studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego z uwagi na walory przyrodnicze terenu kładą nacisk na mieszkaniowy i turystyczny/rekreacyjny kierunek zagospodarowania gminy. Usytuowanie ogromnej hodowli bażantów wśród domostw w gminie, która chwali się walorami przyrodniczymi nie jest zatem racjonalne. Fakt, że brak jest przepisów określających parametry stężeń substancji zapachowych w powietrzu nie pozwala na uznanie, że oddziaływanie to może być pomijane przy ocenie kwalifikacji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00