Zatrudnianie pracowników socjalnych po zmianie przepisów od 30 maja 2021 r.
Wyższy dodatek środowiskowy o 150 zł, krótszy o 2 lata okres oczekiwania na pierwszy dodatkowy urlop wypoczynkowy i nowe formy wsparcia w postaci pomocy psychologicznej i szkoleń. To tylko niektóre rozwiązania dla pracowników socjalnych obowiązujące od 30 maja 2021 r. Dodatkowa ścieżka dostępu do tego zawodu zostanie uruchomiona 30 października 2021 r.
Pracownik socjalny to zawód regulowany, do którego dostęp i reguły wykonywania określa ustawa z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej. Niektóre zasady z tego obszaru znowelizowała ustawa z 15 kwietnia 2021 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz ustawy o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz ustawy o ochronie zdrowia psychicznego (dalej: ustawa zmieniająca). Większość modyfikacji obowiązuje od 30 maja 2021 r., a część wejdzie w życie 30 października 2021 r. Mają one zwiększyć liczbę pracowników socjalnych oraz poprawić warunki ich pracy, jak wynika z uzasadnienia do projektu ustawy zmieniającej.
Minimalne wykształcenie
Status pracownika socjalnego zależy od odpowiedniego wykształcenia. Obecnie uzyska go osoba, która ma ukończone:
- kolegium pracowników służb społecznych,
- studia wyższe na kierunku praca socjalna lub - co zacznie obowiązywać 30 października 2021 r. - w zakresie pracy socjalnej,
- do 31 grudnia 2013 r. studia wyższe o specjalności przygotowującej do zawodu pracownika socjalnego na jednym z następujących kierunków: pedagogika, pedagogika specjalna, politologia, polityka społeczna, psychologia, socjologia, nauki o rodzinie.
Wystarczy spełnienie jednego z powyższych warunków, które wskazuje art. 116 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej, aby uzyskać status pracownika socjalnego. W zawodzie pracownika socjalnego mogą też pracować osoby, które zachowały lub nabyły to uprawnienie na podstawie art. 156 ustawy o pomocy społecznej. To przepis przejściowy, który precyzuje, kto od 1 maja 2004 r. (data wejścia w życie ustawy o pomocy społecznej) mógł pozostać w tym zawodzie lub uzyskać prawo jego wykonywania w innym trybie niż określony w art. 116 ust. 1 pkt 1-3 ustawy o pomocy społecznej. Identyczny charakter ma art. 5 ustawy z 16 lutego 2007 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej (Dz.U. Nr 48, poz. 320), z tym że określa krąg uprawnionych do pracy w zawodzie pracownika socjalnego przy spełnieniu warunków w nim wskazanych odpowiednio przed 1 stycznia 2007 r. i 2008 r.