Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 7 grudnia 2022 r., sygn. II SA/Gd 318/22
Budowlane prawo
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Diana Trzcińska Sędziowie: Asesor WSA Wojciech Wycichowski Asesor WSA Justyna Dudek-Sienkiewicz (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 7 grudnia 2022 r. sprawy ze skargi M. T. na decyzję Wojewody Pomorskiego z dnia 17 marca 2022 r. nr WI-IV.7840.3.7.2022.ESD w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę oddala skargę.
Uzasadnienie
M. T. wniósł skargę na decyzję Wojewody Pomorskiego z dnia 17 marca 2022 r., którą utrzymano w mocy decyzję Prezydenta Miasta Słupska z dnia 19 stycznia 2022 r. w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę.
Decyzja została wydana w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:
Prezydent Miasta Słupska rozpoznając wniosek skarżącego o wydanie pozwolenia na budowę obejmującego rozbudowę, nadbudowę i przebudowę istniejącego budynku mieszkalnego jednorodzinnego wolnostojącego na budynek mieszkalny jednorodzinny dwulokalowy, na działce nr [...] obręb [...] przy ul. L. w Słupsku, odmówił zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na objętą wnioskiem inwestycję. W ocenie organu inwestor nie doprowadził projektu budowlanego - do czego został wezwany postanowieniem z dnia 3 listopada 2021 r. - do zgodności z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego "Lelewela" w Słupsku (uchwała Nr XLI/495/05 Rady Miejskiej w Słupsku z dnia 25 maja 2005 r.), w zakresie ustaleń zawartych w karcie terenu 13.MN w pkt 2 i w pkt 3. Jak wskazano, stosownie do pkt 2 uchwały "zasady zagospodarowania terenów funkcji przeznaczenia podstawowego: - powierzchnia zabudowy - nowoprojektowaną zabudowę oraz przebudowę i rozbudowę funkcji podstawowej kształtować należy powierzchniowo.". Z kolei w pkt 3 uchwały postanowiono, cyt. "warunki, zasady i standardy kształtowania zabudowy przeznaczenia podstawowego: ustalenia dla zabudowy - adaptuje się istniejącą zabudowę; wysokość zabudowy - zabudowa nowoprojektowana, rozbudowa i przebudowa obiektów istniejących - plan dopuszcza maksymalnie 3 kondygnacje nadziemne (w tym poddasze) oraz maksymalnie jedną kondygnację podziemną. Poziom posadowienia parteru wynosić może maksymalnie 1,2 m nad poziomem przyległego gruntu.".