Podatek od nieruchomości – zmiany 2025, ewidencja i kontrola
Wstęp
Od 1 stycznia 2025 r. obowiązują zmiany i nowości w podatku od nieruchomości wynikające z ustawy z 19 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o opłacie skarbowej. Jest to największa reforma ustawy o podatkach i opłatach lokalnych od 2003 r. Nowe regulacje mają zastosowanie do roku podatkowego 2025.
W praktyce oznacza to, że początek 2025 r. (w szczególności pierwszy kwartał) to czas wytężonej pracy dla pracowników wydziałów podatkowych gmin, zwłaszcza zajmujących się wymiarem podatków, ponieważ muszą oni podjąć dodatkowe działania, aby zaimplementować i stosować nowe przepisy z poszanowaniem praw podatników i interesów finansowych gmin.
Kluczowym wyzwaniem z pewnością jest wdrożenie nowych definicji budynku, budowli oraz obiektu budowlanego. Nowelizacja wprowadziła szczegółowe kryteria klasyfikacji, które mają bezpośredni wpływ na ustalanie podstaw opodatkowania. Równocześnie organy podatkowe muszą uwzględniać nowe zasady dotyczące opodatkowania części mieszkalnych budynków (garaży). Wyzwaniem jest też obsługa nowego harmonogramu składania deklaracji podatkowych. Ponadto organy podatkowe muszą nie tylko dostosować swoje działania operacyjne i systemy informatyczne, lecz także prowadzić aktywną komunikację z podatnikami, by wyjaśniać nowe obowiązki i ułatwić stosowanie zmienionych przepisów.
Prawidłowe wypełnienie tych obowiązków wymaga od pracowników organu podatkowego szczególnej organizacji pracy oraz staranności w terminowym i zgodnym z przepisami wykonywaniu tych zadań.
Niedopuszczalna jest sytuacja pomijania czy ignorowania nowych regulacji prawnych i stosownych interpretacji oraz wyroków sądowych (jeśli się pojawią) w tym zakresie.
Podatek od nieruchomości jest jednym z najważniejszych źródeł dochodów własnych gmin, mającym kluczowe znaczenie dla lokalnych budżetów. To właśnie dzięki wpływom z tego podatku samorządy mogą realizować podstawowe zadania publiczne, inwestować w infrastrukturę oraz wspierać lokalną społeczność. W strukturze dochodów własnych gmin podatek od nieruchomości stanowi znaczący udział, a jego