Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 20 grudnia 2022 r., sygn. I SA/Gd 947/22

Podatek dochodowy od osób fizycznych

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marek Kraus, Sędziowie Sędzia NSA Alicja Stępień (spr.), Sędzia WSA Krzysztof Przasnyski, , , po rozpoznaniu w Wydziale w trybie uproszczonym w dniu 20 grudnia 2022 r. sprawy ze skargi S. K. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 2 czerwca 2022 r. nr 0113-KDIPT2-3.4011.242.2022.1.GG w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną w części, w jakiej stanowisko wnioskodawcy zostało uznane za nieprawidłowe 2. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz skarżącego kwotę 697 zł (sześćset dziewięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania

Uzasadnienie

Zaskarżoną interpretacją indywidualną z dnia 2 czerwca 2022 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dalej powoływany jako: "Dyrektor", "organ interpretacyjny") uznał stanowisko S. K. w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, w części dotyczącej:

- ustalenia kosztów uzyskania przychodów ze sprzedaży udziałów w SPZOO-1 przypadających na zbywane udziały według bilansowej Spółek Przekształcanych za nieprawidłowe,

- ustalenia kosztów uzyskania przychodów ze sprzedaży udziałów w SPZOO-1 w zamian za wkład pieniężny za prawidłowe.

We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej z dnia 25 lutego 2022 r. (data wpływu 2 marca 2022 r.), przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenia przyszłe:

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, polskim rezydentem podatkowym. W sierpniu 2010 r. doszło do utworzenia spółki komandytowej ("SPK-1"), której jednym ze wspólników (komandytariuszem) był wnioskodawca. W ramach procesu zawiązania SPK-1, wnioskodawca wniósł do SPK-1 wkład pieniężny.

W lutym 2011 r. nastąpiło podwyższenie wkładu Wnioskodawcy w SPK-1, w drodze wniesienia przez wnioskodawcę oraz jego małżonki aportu w postaci wchodzącego w skład ich majątku wspólnego przedsiębiorstwa, stanowiącego zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej. Komplementariuszem SPK-1 została spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, w której wnioskodawca jest wspólnikiem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00