Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 12 sierpnia 2021 r., sygn. II SA/Sz 396/21

Inspekcja sanitarna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Sokołowska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Patrycja Joanna Suwaj, Asesor WSA Krzysztof Szydłowski po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 12 sierpnia 2021 r. sprawy ze skargi M. C. na decyzję Inspektor Sanitarny z dnia [...] lutego 2021 r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia dniu [...] listopada 2010 r., M. C., dalej jako "Skarżący" dokonał do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w S. zgłoszenia podejrzenia choroby zawodowej. Stronę poddano specjalistycznym badaniom w W. Centrum Medycyny Pracy w P. Ośrodek w P. (zwanym dalej: "jednostką orzeczniczą I stopnia"), których efektem było orzeczenie lekarskie dnia [...] grudnia 2010 r. o braku podstaw do rozpoznania u Skarżącego choroby zawodowej - obustronnego trwałego odbiorczego ubytku słuchu typu ślimakowego lub czuciowo-nerwowego spowodowanego hałasem, wyrażonego podwyższeniem progu słuchu o wielkości co najmniej 45 dB w uchu lepiej słyszącym, obliczonym jako średnia arytmetyczna dla częstotliwości audiometrycznych 1, 2 i 3 kHz wymienioną w poz. 21 wykazu chorób zawodowych określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30.06.2009 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. nr 105, poz. 869 ze zm.).

Skarżący, nie zgadzając się z treścią orzeczenia, wystąpił z wnioskiem o badanie w Instytucie Medycyny Pracy w L. (zwanego dalej: "jednostką orzeczniczą II stopnia"), który w dniu [...] marca 2011 r. wydał orzeczenie lekarskie o braku podstaw do rozpoznania u niego choroby zawodowej. W wyniku przeprowadzonej konsultacji laryngologicznej, poszerzonej o badania audiologiczne oraz analizę dokumentacji lekarsko - profilaktycznej, rozpoznano uszkodzenie słuchu odbiorcze (czuciowo nerwowe), szumy uszne obustronne, stan po operacji przegrody nosa z plastyką podniebienia miękkiego w przebiegu bezdechów nocnych. Instytut stwierdził, iż brak jest również narażenia na hałas o poziomach stwarzających ryzyko rozwoju trwałego uszkodzenia słuchu od 1995 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00