Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 25 stycznia 2012 r., sygn. III SA/Łd 1140/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Szczygielski (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Ewa Alberciak Sędzia NSA Janusz Furmanek Protokolant asystent sędziego Agata Brolik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 stycznia 2012 r. sprawy ze skargi A Powszechnej Spółdzielni Spożywców B w Ł. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ł.stwierdził u K. K. chorobę zawodową - alergiczny nieżyt nosa wymienioną w poz. 12 wykazu chorób zawodowych określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009r. w sprawie chorób zawodowych (Dz.U. nr 105, poz. 869).

W uzasadnieniu organ pierwszej instancji podniósł, że z orzeczenia nr [...] wynika, iż analiza narażenia zawodowego upoważnia do przyjęcia zawodowej etiologii choroby układu oddechowego. K. K. został skierowany do Poradni Chorób Zawodowych WOMP w Ł. przez Zespół Opieki Zdrowotnej w Ł. Poradnię Gruźlicy i Chorób Płuc w celu wykonania badań i wydania orzeczenia, czy istnieją podstawy do rozpoznania alergicznego nieżytu nosa. Z przedłożonych dokumentów oraz wywiadu wynika, że K. K.od 1982r. do 2010r. (z przerwami) pracował w piekarni A przy ul.[...] należącej do B w narażeniu na alergeny pochodzenia roślinnego. Od listopada 2009r. skarżył się na napadową duszność z grą w piersiach. Napady duszności pojawiają się 3 - 4 razy w tygodniu, głównie podczas pracy związanej z wysiłkiem fizycznym. Musi wówczas wychodzić z zakładu pracy na zewnątrz. Dodatkowo występuje wodnisty katar oraz łzawienie. W badaniach wykonanych w trakcie diagnostyki w Przychodni - Diagnostycznej WOMP w Ł. stwierdzono znacznie podwyższone stężenie całkowitej IgE w surowicy (658.9IU/mL (N=100). Nie stwierdzono obecności w surowicy krwi przeciwciał swoistych przeciwko alergenom mąki. W testach punktowych stwierdzono miernego stopnia reakcję z mąką żytnią (bąbel 2 mm, rumień 5 mm, przy reakcji z histaminą odpowiednio 4 mm/8mm). W związku z faktem, że występowanie dolegliwości miało silny związek z ekspozycją zawodową oraz brakiem możliwości poszerzenia diagnostyki o specjalistyczne testy, w tym ewentualne próby prowokacyjne, K. K. został skierowany do Kliniki Chorób Zawodowych i Toksykologii IMP im. prof. dr med. J. Nofera w Łodzi celem poszerzenia diagnostyki. W trakcie hospitalizacji pacjent został poddany szeregowi badań alergologicznych oraz badań czynnościowych układu oddechowego. Badania alergologiczne (swoiste przeciwciała klasy IgE w surowicy, testy skórne metodą punktową) wykazały uczulenie na alergeny zawodowe środowiska pracy. We wziewnym nieswoistym teście metacholinowym ujawniono cechy nadreaktywności oskrzeli. Uzyskano także dodatni wynik próby rozkurczowej, co potwierdziło rozpoznanie alergicznego nieżytu nosa. W przebiegu hospitalizacji wykonano także wziewną swoistą próbę prowokacyjną alergenami środowiska pracy badanego (mąka pszenna, mąka żytnia, graham, polepszacz). Próba ta dała wynik dodatni. W jej przebiegu obserwowano wystąpienie silnej duszności, objawów osłuchowych obturacji oskrzeli oraz istotny spadek wskaźników wentylacyjnych płuc, jak również kliniczne objawy nieżytu nosa. Ze względu na nasilenie reakcji klinicznej, zaistniała konieczność interwencji farmakologicznej pomiędzy drugą a trzecią godziną prowokacji. Analiza narażenia zawodowego, początku i przebiegu choroby oraz wyników wykonanych badań i konsultacji (laboratoryjne cechy uczulenia na alergeny zawodowe, dodatni wynik próby prowokacyjnej alergenami środowiska pracy) przemawiają za zawodową etiologią alergicznego nieżytu nosa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00