Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 7 października 2020 r., sygn. IV SA/Po 114/20

Zagospodarowanie przestrzenne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Izabela Bąk - Marciniak (spr.) Sędzia WSA Józef Maleszewski Asesor sądowy WSA Katarzyna Witkowicz - Grochowska Protokolant sekr. sąd. Roman Sukhyi po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 07 października 2020 r. sprawy ze skargi M. S., P. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] lipca 2019 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia lokalizacji inwestycji celu publicznego oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

Decyzją Wójta Gminy D. z dnia [...] czerwca 2019 r., Nr [...] ustalono lokalizację inwestycji celu publicznego obejmującej budowę bezobsługowej stacji bazowej telefonii komórkowej sieci [...] nr [...], na działce oznaczonej nr ewid. [...], położonej we wsi G., obręb geodezyjny G. , gmina D.. Na zamierzenie inwestycyjne obejmujące realizację bezobsługowej stacji bazowej telefonii komórkowej sieci [...] nr [...] składają się następujące elementy: wolnostojąca wieża stalowa o maksymalnej wysokości 63,0 m nad poziomem terenu, stanowiąca platformę do zawieszenia zestawu anten sektorowych i radioliniowych, prefabrykowane szafy techniczne z urządzeniami elektro-przesyłowymi i zasilającymi stację oraz ogrodzenie systemowe. Na wysokości 59,0 m mają zostać zamontowane po cztery anteny sektorowe w każdym z czterech pasm: 2100 MHz, 900 MHz, 1800 MHz oraz 800 MHz.

W uzasadnieniu swojego rozstrzygnięcia organ wskazał, że wnioskowany teren nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Wobec powyższego, postępowanie o wydanie niniejszej decyzji było prowadzone zgodnie z wymogami ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 1945 z późn. zm., dalej jako "upzp").

Organ podniósł, że planowane przedsięwzięcie polegające na budowie bezobsługowej stacji bazowej telefonii komórkowej sieci Play jest inwestycją celu publicznego. Zgodnie z art. 2 pkt 5 upzp przez "inwestycje celu publicznego" należy bowiem rozumieć działania o znaczeniu lokalnym (gminnym) i ponadlokalnym (powiatowym, wojewódzkim i krajowym), a także krajowym (obejmującym również inwestycje międzynarodowe i ponadregionalne), oraz metropolitalnym (obejmującym obszar metropolitalny) bez względu na status podmiotu podejmującego te działania oraz źródła ich finansowania, stanowiące realizację celów, o których mowa w art. 6 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz.U, z 2018 r. poz. 2204 z późn. zm.). Z art. 6 pkt 1 ww. ustawy o gospodarce nieruchomościami wynika, że budowa stacji bazowej telefonii komórkowej jest inwestycją celu publicznego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00