Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 9 lipca 2020 r., sygn. II SA/Sz 1077/19

Budowlane prawo

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Arkadiusz Windak (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Grzegorczyk-Meder Sędzia WSA Maria Mysiak Protokolant starszy sekretarz sądowy Teresa Zauerman po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 9 lipca 2020 r. sprawy ze skargi R. K. na decyzję Wojewody z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] czerwca 2019 r., nr [...] Starosta [...] zatwierdził projekt budowlany i udzielił R. J. pozwolenia na rozbudowę, nadbudowę i przebudowę budynku mieszkalno-usługowego, z lokalem usługowym w parterze wraz z wewnętrznymi instalacjami sanitarnymi i elektrycznymi, położonego przy ul. [...] w P. , gmina R., na działkach o numerach: [...], [...] oraz [...].

R. K., współwłaściciel sąsiadującej z inwestycją działki, wniósł od ww. decyzji odwołanie. Podniósł, że: zatwierdzony projekt budowlany zakłada wykonanie ściany z otworami okiennymi w odległości mniejszej niż 4 m od granicy z działką nr [...]; obszar inwestycji wykracza poza nieprzekraczalną linię zabudowy wyznaczoną ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, projekt budowlany narusza przepisy określające zakres i formę projektu budowlanego, w szczególności w zakresie miejsc postojowych, co prowadzi do obejścia wymagań dotyczących zapewnienia miejsc postojowych, minimalnej powierzchni biologicznie czynnej, czy też spełnienia norm dotyczących zapewnienia odpowiedniego nasłonecznienia pomieszczeń budynków. Zdaniem odwołującego się, postępowanie przed organem I instancji prowadzone było z naruszeniem ogólnych zasad określonych w przepisach ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2018 r. poz. 2096 ze zm.), co uniemożliwiło zgłoszenie zastrzeżeń dotyczących zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00