Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 19 grudnia 2017 r., sygn. II SA/Łd 769/17

Budowlane prawo

 

Dnia 19 grudnia 2017 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Barbara Rymaszewska, Sędziowie Sędzia WSA Renata Kubot-Szustowska (spr.), Sędzia WSA Jolanta Rosińska, , Protokolant Referent stażysta Aleksandra Banasiak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 grudnia 2017 roku sprawy ze skargi K. M. i H. M. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] r. nr [...] znak: [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu rozbiórki i udzielenia pozwolenia na rozbiórkę budynku gospodarczego oddala skargę. A. P.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] lipca 2017r., nr [...], Wojewoda [...], na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity Dz.U. z 2017r., poz. 1257), powoływanej dalej jako "k.p.a.", utrzymał w mocy decyzję Starosty [...] z dnia [...] kwietnia 2017r., nr [...], zatwierdzającą projekt rozbiórki i udzielającą pozwolenia na rozbiórkę budynku gospodarczego o powierzchni zabudowy 76,70 m2, pow. użytkowej 34,50 m2 i kubaturze 93,10 m3, położonego na działce o numerze ewidencyjnym [...] w miejscowości W., przy ulicy [...] 4A.

Wojewoda wyjaśnił, że ww. decyzja organu I instancji została wydana na wniosek A. F. Odwołanie odeń złożyli K.M. i H.M., wnosząc o jej uchylenie, jako niezgodnej z prawem. Odwołujący się podnieśli, że rozbiórka niekorzystanie wpłynie na ich budynek gospodarczy, znajdujący się w bezpośrednim sąsiedztwie. Ponadto zakwestionowali opis stanu istniejącego budynku i pouczenie zawarte w zaskarżonej decyzji.

Następnie organ II instancji wskazał, że specyfika robót rozbiórkowych obiektu budowlanego uzasadnia wprowadzenie innych niż przy jego budowie wymagań, których spełnienie jest warunkiem koniecznym udzielenia stosownego pozwolenia w tym zakresie. Wykaz załączników, jakie należy dołączyć do wniosku o pozwolenie na rozbiórkę, określa art. 33 ust. 4 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane (tekst jednolity Dz.U. z 2017r., poz. 1332 ze zm.), powoływanej dalej jako "Prawo budowlane" lub "ustawa". Do wniosku o wydanie decyzji w sprawie pozwolenia na rozbiórkę obiektu budowlanego obligatoryjnie należy dołączyć zgodę właściciela obiektu, którego dotyczy postępowanie, przy czym wydaje się oczywiste, że wymóg ten nie dotyczy przypadków, gdy wniosek składa właściciel obiektu. W rozpatrywanej sprawie wniosek złożyła właścicielka obiektu, co wynika z akt sprawy. Ponadto inwestor załączył: szkic usytuowania obiektu budowlanego, opis zakresu i sposobu prowadzenia robót rozbiórkowych, opis sposobu zapewnienia bezpieczeństwa ludzi i mienia oraz projekt rozbiórki. Projektant sporządził informację dotyczącą bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. W dokumentacji znajdują się wszystkie elementy wymagane ww. przepisem ustawy Prawo budowlane. Żadne dodatkowe opinie czy pozwolenia w omawianym przypadku nie są wymagane.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00