Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 25 padziernika 2011 r., sygn. II SA/Ol 1043/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Zbigniew Ślusarczyk (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Beata Jezielska Sędzia WSA Adam Matuszak Protokolant st. sekretarz sądowy Jakub Borowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 października 2011r. sprawy ze skarg W. D.- K. i M. K. na decyzję Wojewody z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie pozwolenia na budowę oddala skargi.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia "[...]" Starosta "[...]" zatwierdził projekt budowlany oraz udzielił pozwolenia na budowę sieci kanalizacji sanitarnej z przyłączami na rzecz inwestora Gminy "[...]" - II etap w "[...]", gm. "[...]" na działkach nr geod. "[...]", "[...]", "[...]", "[...]", "[...]", "[...]", "[...]", "[...]", "[...]´, "[...]", "[...]", "[...]", "[...]", "[...]", "[...]´ , "[...]", "[...]", "[...]", "[...]", "[...]", "[...]", "[...]", "[...]", "[...]", "[...]".
Od powyższej decyzji odwołała się W.D.K. - współwłaścicielka działki "[...]" oraz M.K. - właściciel nieruchomości gruntowych o numerach "[...]", "[...]", "[...]", "[...]", "[...]", "[...]", współwłaściciel nieruchomości gruntowych o numerach "[...]", "[...]", "[...]", "[...]" twierdząc, że wydana decyzja jest błędna ponieważ w dniu "[...]" złożyli oświadczenia o cofnięciu swojej wcześniejszej zgody na realizację inwestycji na działkach stanowiących ich współwłasność i własność. Skarżący wskazali, że w chwili wyrażania zgody znajdowali się pod wpływem błędu. Liczyli bowiem, że ich działki będą w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczone pod zabudowę jednorodzinną.
Decyzją z dnia "[...]" Wojewoda, po rozpatrzeniu odwołania W.D.K. i M.K., uchylił zaskarżoną decyzję w całości i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ pierwszej instancji. Wskazał m.in., że organy rozpatrujące wniosek o pozwolenie na budowę nie mogą ignorować dokumentu zawierającego oświadczenie o uchyleniu się od skutków oświadczenia właściciela o zgodzie na wykonywanie przez inwestora robót budowlanych. W sytuacji, gdy właściciele nieruchomości wycofują, z powodu błędu, swoje wcześniejsze zgody na udostępnienie nieruchomości na cele budowlane, złożone przez inwestora oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane budzi wątpliwości, co do zgodności z rzeczywistością. Jeżeli oświadczenie budzi zastrzeżenia, organ nie może tej okoliczności pominąć i wydać pozwolenie mimo wszystko. W takiej sytuacji inwestor musi ponownie wykazać prawo do dysponowania nieruchomością, a organ pierwszej instancji ustalić istnienie tytułu prawnego inwestora.