Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 1 lipca 2020 r., sygn. II SA/Gd 608/19
Budowlane prawo
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Mariola Jaroszewska Sędziowie: Sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz Asesor WSA Magdalena Dobek-Rak (spr.) Protokolant Asystent sędziego Krzysztof Pobojewski po rozpoznaniu w dniu 1 lipca 2020 r. w Gdańsku na rozprawie sprawy ze skargi Wspólnoty Mieszkaniowej A w G. na decyzję Wojewody z dnia 31 lipca 2019 r. nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę oddala skargę.
Uzasadnienie
Wspólnota Mieszkaniowa "A" w G. wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego skargę na decyzję Wojewody z dnia 31 lipca 2019 r., którą utrzymano w mocy decyzję Prezydenta Miasta z dnia 30 października 2018 r. o zatwierdzeniu projektu budowlanego i udzieleniu pozwolenia na budowę dla inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego wielorodzinnego z infrastrukturą towarzyszącą na określonych ściśle działkach w G.
Zaskarżona decyzja została wydana w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:
Decyzją z dnia 30 marca 2015 r. Prezydent Miasta G., rozpoznając wniosek Spółki A z dnia 4 lutego 2013 r., odmówił udzielenia pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego z garażem w kondygnacji podziemnej wraz z infrastrukturą towarzyszącą, budowę zjazdu i drogi wewnętrznej z murami oporowymi, schodami zewnętrznymi i infrastrukturą oraz murami oporowymi dla obsługi komunikacyjnej budynku przy ul. A, C w G. na działkach nr [...], [...], [...] km [...], obręb W.
Po rozpoznaniu odwołania inwestora Wojewoda decyzją z dnia 29 maja 2015 r. uchylił decyzję Prezydenta Miasta i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia.
W wyniku ponownego rozpatrzenia sprawy Prezydent Miasta decyzją z dnia 17 maja 2016 r. zatwierdził projekt budowlany i udzielił Spółce A pozwolenia na budowę dla opisanej wyżej inwestycji.
Na skutek wniesienia odwołania przez uczestników postępowania Wojewoda decyzją z dnia 21 września 2016 r. uchylił decyzję organu I instancji i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia. W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy wskazał na konieczność zobowiązania inwestora do doprowadzenia do zgodności projektu budowlanego z decyzją o warunkach zabudowy w zakresie geometrii dachu, uzupełnienia dokumentacji technicznej o rysunki profili podłużnych projektowanej drogi wewnętrznej, ze szczególnym uwzględnieniem miejsca styku projektowanej nawierzchni z granicą działki [...] oraz do przedłożenia kompletnej analizy przesłaniania i zacieniania dla przedmiotowego budynku.