Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 22 grudnia 2015 r., sygn. II SA/Gl 636/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Bonifacy Bronkowski, Sędziowie Sędzia NSA Łucja Franiczek (spr.), Sędzia WSA Maria Taniewska-Banacka, Protokolant specjalista Anna Trzuskowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 grudnia 2015 r. sprawy ze skargi "A" w K. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego oraz udzielenia pozwolenia na budowę oddala skargę.
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia 23 kwietnia 2014 r. "B" Sp. z o.o. w A. wystąpiła o udzielenie pozwolenia na budowę dla zamierzenia inwestycyjnego, polegającego na rozbudowie zakładu produkcyjnego o kompostownię odpadów ulegających biodegradacji na działkach nr 1 i 2, położonych przy ul. [...] w S.
Decyzją z dnia [...] r. Prezydent Miasta S. orzekł o odmowie udzielenia pozwolenia na budowę z powodu nieuzupełnienia w wyznaczonym terminie braków i nieprawidłowości dokumentacji budowlanej. Jednakże wskutek odwołania inwestora, decyzją z dnia [...]r. Wojewoda [...] uchylił decyzję odmowną oraz postanowienie organu I instancji, zobowiązujące do uzupełnienia braków dokumentacji i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi I instancji.
W toku ponownego rozpoznania skarżąca Spółka "A" jako właściciel nieruchomości sąsiedniej pismem z dnia 8 grudnia 2014 r. sprzeciwiła się planowanej inwestycji, wskazując na obniżenie wartości jej nieruchomości oraz zagrożenie pożarowe dla projektowanej budowy farmy fotowoltaicznej PV.
Z kolei Prezydent Miasta S. postanowieniem z dnia [...] r. zobowiązał inwestora do usunięcia braków i nieprawidłowości w projekcie budowlanym we wskazanym zakresie, m.in. co do zastrzeżeń, zawartych w opinii sanitarnej, wydanej przez [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] r., a dotyczących braku informacji, dotyczących przyjęcia w projekcie jako wystarczającej wymiany powietrza w hali kompostowni w wielkości dwóch wymian na godzinę oraz spełnienia w tym względzie wymogów rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 6 czerwca 2014 r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz. U. z 2014 r., poz. 817). Termin usunięcia nieprawidłowości wyznaczono do dnia 20 lutego 2015 r.