Wyrok WSA w Lublinie z dnia 30 czerwca 2020 r., sygn. II SA/Lu 703/19
Budowlane prawo; Telekomunikacja
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Grażyna Pawlos-Janusz Sędziowie Sędzia WSA Joanna Cylc-Malec Asesor sądowy Jerzy Parchomiuk (sprawozdawca) Protokolant Sekretarz sądowy Agata Jakimiuk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 czerwca 2020 r. sprawy ze skargi [...] Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w W. na decyzję Wojewody z dnia [...] września 2019 r., nr [...] w przedmiocie odmowy zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Starosty [...] z dnia [...] lipca 2019 r., znak: [...]; II. zasądza od Wojewody na rzecz [...] Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w W. kwotę 997 (dziewięćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Decyzją z [...] r., Starosta Z., po rozpatrzeniu wniosku [...] sp. z o.o. z siedzibą w W. (dalej jako: skarżąca lub Spółka) odmówił zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę stacji bazowej telefonii komórkowej [...], wraz z wewnętrzna linią zasilającą, usytuowanej na działce nr [...] położonej w obrębie F., jednostka ewidencyjna A. . W ocenie organu lokalizacja przedmiotowej inwestycji narusza ustalenia wynikające z uchwały Nr [...] Rady Gminy A. z dnia [...] r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania gminy A..
W odwołaniu od decyzji Spółka zarzuciła naruszenie przepisów postępowania administracyjnego oraz art. 46 ustawy z dnia 7 maja 2010 r. o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 2410, ze zm.; dalej jako: u.w.r.u.t.).
Po rozpatrzeniu odwołania, decyzją z [...] r., Wojewoda, utrzymał w mocy decyzję organu I instancji.
Uzasadniając rozstrzygnięcie organ powołał zapisy ww. planu miejscowego, w tym § 6 ust. 7, który zawiera ustalenia zasad rozwoju infrastruktury technicznej w zakresie telekomunikacji. W zapisach tych przewidziano m.in. utrzymanie lokalizacji anteny radiowej i stacji bazowej telefonii komórkowej w [...]; ustalenie lokalizacji stacji bazowej telefonii komórkowej w A. . Ponadto wskazano, że lokalizacja usług łączności inna niż na rysunku planu wymaga zmiany planu. Tereny, dla których jako podstawową funkcję przewidziano usługi łączności jako usługi publiczne lub usługi łączności i telekomunikacji, oznaczono symbolem UŁ. W części rysunkowej planu wyróżniono tereny łączności radiowej i komórkowej usług publicznych, oznaczone symbolem UŁr.