Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 7 maja 2020 r., sygn. IV SA/Wa 473/20

Zagospodarowanie przestrzenne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Aneta Dąbrowska (spr.) Sędziowie: sędzia WSA Monika Barszcz sędzia SO del. do WSA Aleksandra Westra po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 7 maja 2020 r. w trybie uproszczonym sprawy ze skargi K. S. na postanowienie Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z dnia [...] stycznia 2020 r., nr [...] w przedmiocie odmowy uzgodnienia projektu decyzji o warunkach zabudowy oddala skargę

Uzasadnienie

K. S. (dalej: "skarżący") wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (dalej: "Sąd") skargę na postanowienie Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (dalej: "GDOŚ", "organ II instancji") z [...] stycznia 2020 r., w którym utrzymano w mocy postanowienie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w [...] (dalej: "RDOŚ", "organ I instancji") z [...] listopada 2019 r. odmawiające uzgodnienia projektu decyzji o warunkach zabudowy.

Stan sprawy przedstawia się następująco:

Wnioskiem z 17 sierpnia 2019 r. K. S. wystąpił do Wójta Gminy [...] o wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla istniejącego budynku rekreacji indywidualnej i budynku garażowego w ramach legalizacji samowoli budowlanej, w zabudowie rekreacji indywidualnej, na terenie działki nr [...], obręb [...], miejscowość [...], gm. [...].

Pismem z 28 października 2019 r. Wójt Gminy [...] zwrócił się do RDOŚ w [...] o uzgodnienie projektu decyzji o warunkach zabudowy dla wnioskowanej inwestycji.

Postanowieniem z [...] listopada 2019 r. RDOŚ w [...] odmówił uzgodnienia projektu decyzji o warunkach zabudowy dla istniejącego budynku rekreacji indywidualnej i budynku garażowego w ramach legalizacji samowoli budowlanej, na terenie działki nr [...], położonej w miejscowości [...], obręb [...], gm. [...], w granicach [...] Parku Krajobrazowego oraz obszaru Natura 2000 [...].

K. S. wniósł zażalenie na postanowienie RDOŚ w [...] z [...] listopada 2019 r. Po rozpatrzeniu zażalenia GDOŚ postanowieniem z [...] stycznia 2020 r. utrzymał w mocy postanowienie RDOŚ w [...] z [...] listopada 2019 r. GDOŚ stanął na stanowisku, że wymagane było uzgodnienie projektu decyzji o warunkach zabudowy w związku z lokalizacją inwestycji w granicach [...] Parku Krajobrazowego oraz w granicach obszaru Natura 2000 [...], na terenie którego obowiązuje uchwała Nr [...] Sejmiku Województwa [...] z dnia [...] kwietnia 2011 r. w sprawie [...] Parku Krajobrazowego [(Dz. Urz. Woj. [...]. 2011, Nr [...], poz. [...]) - zwana dalej: "uchwałą"]. Teren inwestycji na działce nr [...] położony jest w całości w pasie szerokości 100 m od linii brzegu jeziora [...]. Planowana inwestycja narusza zakaz określony w § 3 pkt 7 uchwały, tj. zakaz budowania nowych obiektów budowlanych w pasie szerokości 100 m od linii brzegów rzek, jezior i innych naturalnych zbiorników wodnych, zasięgu lustra wody w sztucznych zbiornikach wodnych usytuowanych na wodach płynących przy normalnym poziomie piętrzenia określonym w pozwoleniu wodnoprawnym, o którym mowa w art. 122 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne, z wyjątkiem obiektów służących turystyce wodnej, gospodarce wodnej lub rybackiej. Inwestycja nie należy do obiektów służących turystyce wodnej, gospodarce wodnej lub rybackiej. Inwestycja nie mieści się w odstępstwach od zakazu wymienionych w § 4 ust. 1, 2, 3 i 4 uchwała.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00