Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 5 lutego 2020 r., sygn. II SA/Gd 483/19
Budowlane prawo
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Mariola Jaroszewska Sędziowie: Sędzia WSA Diana Trzcińska (spr.) Asesor WSA Magdalena Dobek-Rak Protokolant Asystent sędziego Krzysztof Pobojewski po rozpoznaniu w dniu 5 lutego 2020 r. w Gdańsku na rozprawie sprawy ze skargi J. B. i J. B. na decyzję Wojewody z dnia 23 maja 2019 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania odwoławczego w sprawie pozwolenia na rozbiórkę 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. zasądza od Wojewody solidarnie na rzecz skarżących J. B. i J. B. kwotę 1477 (jeden tysiąc czterysta siedemdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
J. B. i J. B. wnieśli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na decyzję Wojewody z 23 maja 2019 r., nr [..], którą umorzono postępowanie odwoławcze od decyzji Prezydenta Miasta z 30 października 2018 r., nr [..], w przedmiocie pozwolenia na rozbiórkę obiektu budowlanego.
Zaskarżona decyzja podjęta została w następującym stanie faktycznym i prawnym:
Decyzją z 30 października 2018 r. Prezydent Miasta udzielił inwestorowi, A., pozwolenia na rozbiórkę pomieszczeń podziemnych, instalacji elektrycznej i utwardzeń terenu na dz. nr [...] obręb nr [..] w rejonie [..] w G., nakładając jednocześnie obowiązki spełnienia szczególnych warunków prowadzenia robót, które zapewnią poszanowanie występujących w obszarze oddziaływania inwestycji uzasadnionych interesów osób trzecich.
Odwołanie od powyższej decyzji wnieśli J. B. i J. B., zarzucając naruszenie przepisów art. 28 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t. j. Dz.U. z 2018 r., poz. 2096 ze zm.), dalej jako k.p.a., a także art. 144 i art. 147 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz.U. z 2019 r., poz. 1145 ze zm.), dalej jako k.c., wskazując, że planowane roboty rozbiórkowe, które maja być prowadzone niemalże na granicy z działką odwołujących mogą negatywnie wpłynąć na stan ich działki i posadowionego na niej budynku mieszkalnego. Jak wskazali, są narażeni na immisje przekraczające przeciętną miarę (hałas, wstrząsy, pylenie), zaś same roboty naruszą zakaz prowadzenia robót ziemnych grożących nieruchomościom sąsiednim utratą oparcia, nawet w odległej przyszłości.