Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 29 stycznia 2020 r., sygn. III SA/Gl 1095/19

Inne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Iwona Wiesner, Sędziowie Sędzia WSA Magdalena Jankiewicz (spr.), Sędzia WSA Małgorzata Jużków, Protokolant Specjalista Agnieszka Górecka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 stycznia 2020 r. sprawy ze skargi A Sp. z o.o. w S. na decyzję Śląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Katowicach z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z [...] r. nr [...] r. Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny po rozpatrzeniu odwołania skarżącej A Sp. z o.o. Oddział w D. od decyzji Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w D. z [...] r. nr [...] orzekającej o stwierdzeniu choroby zawodowej u M.G. - alergiczne kontaktowe zapalenie skóry pochodzenia zawodowego wym. w poz. 18.1 wykazu chorób zawodowych określonego w przepisach w sprawie chorób zawodowych, wydanych na podstawie art. 237 § 1 pkt 3-6 i § 11 ustawy z 26.06.1974 r. - Kodeks pracy orzekł o utrzymaniu w mocy decyzji organu instancji.

W podstawie prawnej powołał art. 138 § 1 pkt 1 Kodeksu postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 2096 z późn. zm.), art. 2351 Kodeksu pracy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1040 z późn. zm.) oraz § 8 rozporządzenia Rady Ministrów z 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1367).

W uzasadnieniu przedstawił stan faktyczny sprawy.

Wskazał, że decyzją z [...] r. nr [...] Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w D. stwierdził chorobę zawodową u M.G.. Było to alergiczne kontaktowe zapalenie skóry pochodzenia zawodowego, rozpoznane w oparciu o postępowanie wyjaśniające narażenie zawodowe i orzeczenie lekarskie Poradni Chorób Zawodowych Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w K. z [...] r. nr [...] .

Od tego orzeczenia skarżąca złożyła odwołanie.

Spółka w uzasadnieniu zakwestionowała ustalenia dotyczące związku przyczynowo — skutkowego pomiędzy pracą u skarżącej a powstałym schorzeniem. Przede wszystkim nie zgodziła się ze stwierdzeniem, iż w obecnym zakładzie pracy pracownica była narażona na tiuram - substancję stosowaną jako przyspieszacz wulkanizacji gumy naturalnej i sztucznej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00