Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 21-11-2024
Artykuł aktualny na dzień 21-11-2024
Data publikacji: 2022-02-28

Choroby zawodowe – obowiązki pracodawcy

Pracodawca ma obowiązek zapobiegać nie tylko tym chorobom, które zostały uznane za choroby zawodowe, ale również wszelkim schorzeniom pojawiającym się u pracowników w związku z wykonywaną przez nich pracą. Do jego zadań należy także wskazanie czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy oraz dokonywanie ich pomiarów. Niezwykle istotne jest również informowanie pracowników o możliwych wczesnych objawach chorób, na które są oni narażeni u danego pracodawcy, oraz zalecanie zwracania uwagi pracowników na najwcześniejsze symptomy chorób, co pozwoli na podjęcie odpowiednich działań zapobiegawczych.

Pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy, w tym m.in. za ewentualne występowanie w zakładzie pracy chorób zawodowych. Pracodawca jest zobowiązany chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie im bezpiecznych i higienicznych warunków pracy oraz podejmować wszelkie działania zapobiegające m.in. chorobom zawodowym, które uwzględniają zagadnienia techniczne (m.in. środki ochrony indywidualnej i zbiorowej), organizację pracy, warunki pracy, stosunki społeczne oraz wpływ czynników środowiska pracy.

1. Czynniki stwarzające zagrożenie wystąpienia chorób zawodowych

Pracodawca jako zobowiązany do zapobiegania chorobom zawodowym (i innym chorobom związanym z wykonywaną pracą) ma obowiązek m.in.:

  1. utrzymywania w stanie stałej sprawności środków ochrony zbiorowej, ograniczających lub eliminujących szkodliwe czynniki środowiska pracy,
  2. utrzymywania w stanie stałej sprawności urządzeń służących do pomiarów tych czynników,
  3. przeprowadzania - na swój koszt - badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia,
  4. rejestrowania i przechowywania wyników tych badań i pomiarów,
  5. udostępniania i wyjaśniania pracownikom wyników tych badań i pomiarów.

Pracodawca powinien niezwłocznie informować pracowników narażonych na oddziaływanie czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy o aktualnych wynikach badań i pomiarów czynników szkodliwych oraz udostępniać im te wyniki i wyjaśniać ich znaczenie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00