Artykuł
Obowiązki pracodawcy z zakresu BHP w sezonie letnim
W okresie letnim pracodawcy mają obowiązek zadbać m.in. o wodę do picia, odpowiednią odzież i obuwie ochronne oraz posiłki profilaktyczne dla pracowników. Nieprzestrzeganie tych obowiązków jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika, zagrożonym grzywną w wysokości do 30 000 zł.
Okres letni, w przeciwieństwie do zimowego, nie ma w przepisach określonych dat „granicznych”. Wyznacznikiem dla pracodawców, kiedy należy rozpocząć wykonywanie obowiązków z zakresu bhp związanych z sezonem letnim, jest temperatura. Pracodawca musi bezwzględnie pamiętać, że w okresie letnim wykonywanie niektórych prac np. na otwartej przestrzeni, wyeksponowanej na słońce, może okazać się niebezpieczne dla zdrowia lub życia pracowników. Letnie, upalne, często burzowe warunki pogodowe powodują, że zwiększa się zagrożenie udarem słonecznym, poparzeniami słonecznymi czy odwodnieniem pracownika. Objawy to m.in.: suchość w ustach, bóle i zawroty głowy, przyspieszony oddech, zaburzenia widzenia, podwyższona temperatura, utrata elastyczności skóry, skurcze, zmiany na skórze, nudności, wymioty, utrata orientacji, utrata przytomności.
Warto również wspomnieć, że udar cieplny albo jego następstwa i wyczerpanie cieplne albo jego następstwa znajdują się w wykazie chorób zawodowych wywołanych działaniem wysokich temperatur otoczenia. Zatem pracodawca musi zwracać szczególną uwagę na dodatkowe obowiązki bhp, jakie ma do spełnienia w okresie letnim.
Temperatura w pomieszczeniach pracy
Przepisy określają wyłącznie minimalną temperaturę na stanowiskach pracy. W pomieszczeniach pracy, w których jest wykonywana lekka praca fizyczna, i w pomieszczeniach biurowych temperatura nie może być niższa niż 18°C. Natomiast w innych pomieszczeniach pracy należy zapewnić temperaturę odpowiednią do rodzaju wykonywanej w nich pracy, jednak nie niższą niż 14°C. Niestety, maksymalna temperatura nie została bezpośrednio określona w przepisach. Pracodawca ma jednak obowiązek zadbać o komfort w miejscu pracy i - co najważniejsze - o bezpieczeństwo.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right