Ergonomia stanowisk pracy a bezpieczeństwo pracowników biurowych
Dążenie do zapewnienia maksymalnej efektywności pracy, przy jednoczesnej dążności do zapewnienia komfortu pracowników, ale również zwiększająca się liczba chorób cywilizacyjnych i zawodowych, wynikających z pogorszenia czynności ruchowych, monotypowości i monotonności procesu pracy istotnie przyczyniają się do coraz większego zainteresowania ergonomią.
Geneza definicji „ergonomia”
Słowo „ergonomia” pochodzi od greckich słów: ergon - praca i nomos - prawo, zasada. Jako określenie dyscypliny naukowej termin „ergonomia” został po raz pierwszy użyty przez polskiego przyrodnika, profesora W.B. Jastrzębowskiego, który w 1857 r. ogłosił rozprawę zatytułowaną „Rys ergonomii, czyli nauki o pracy” w tygodniku „Przyroda i przemysł”. Według definicji przyjętej w statucie Międzynarodowego Stowarzyszenia Ergonomicznego (IEA): Ergonomia określa stosunki powstające między człowiekiem a jego zajęciem, sprzętem i środowiskiem w najszerszym tego słowa znaczeniu, włączając w to sytuacje związane z pracą, zabawą, rekreacją i podróżą (Kowal E., Ekonomiczno-społeczne aspekty ergonomii, PWN, Warszawa-Poznań 2002, str. 23). Koncepcję humanistycznego punktu widzenia na cele ergonomii wprowadziło również Polskie Towarzystwo Ergonomiczne w 1977 r.: Ergonomia zmierza do dostosowania narzędzi, maszyn, urządzeń, technologii materialnego środowiska pracy i życia oraz przedmiotów powszechnego użytku do wymogów fizycznych i psychicznych człowieka (Kowal E., Ekonomiczno-społeczne aspekty ergonomii, PWN, Warszawa-Poznań 2002, str. 23). Ergonomia jest więc dyscypliną stosunkowo młodą, rozwijającą się, obejmującą coraz nowsze obszary tematyczne.
Ergonomia łączy w sobie nauki o człowieku z naukami technicznymi i ekonomicznymi. Ergonomia jest więc dziedziną bardzo rozległą i obejmuje dorobek naukowy m.in.:
a) antropologii, w ramach której występuje antropometria, czyli metodyka pomiarów ciała ludzkiego. Znajomość wymiarów człowieka (w tym np. długości i motoryki jego kończyn) przy projektowaniu czy budowaniu maszyn, urządzeń i narzędzi oraz rozplanowania stanowisk roboczych w pomieszczeniach pracy ma podstawowe znaczenie dla stworzenia zdrowych i wygodnych warunków wykonywania pracy;