Orzeczenie
Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 3 grudnia 2019 r., sygn. I SA/Gl 1053/19
Podatek od towarów i usług
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bożena Suleja-Klimczyk, Asesor WSA Monika Krywow, Sędzia WSA Bożena Pindel (spr.), po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 3 grudnia 2019 r. sprawy ze skargi A Sp. z o.o. w C. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach z dnia [...] nr [...] w przedmiocie nadania decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności oddala skargę.
Uzasadnienie
Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Katowicach postanowieniem z [...] r., nr [...] działając na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 oraz art. 239 i art. 239b § 1 pkt 2 oraz § 2 w związku z art. 13 § 1 pkt 2 lit. a) ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 900 ze zm.; dalej O.p.) ‒ po rozpatrzeniu zażalenia podatnika S. Sp. z o.o. w C. (poprzednio A’ Sp. z o.o. w C.) ‒ utrzymał w mocy postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w C. z [...]r., nr [...], którym nadano rygor natychmiastowej wykonalności decyzji Naczelnika [...] Urzędu Celno-Skarbowego w K. z [...]r., nr [...] ([...]) określającej kwotę różnicy podatku, o której mowa w art. 87 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług odpowiadającą nadwyżce podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy za maj, lipiec i październik 2012 r. w wysokości [...] zł.
Do wydania zaskarżonego rozstrzygnięcia doszło w następującym stanie faktycznym i prawnym.
Decyzja Naczelnika [...] Urzędu Celno-Skarbowego w K. z [...]r. została doręczona pełnomocnikowi Spółki w dniu [...]r., który w ustawowym czternastodniowym terminie wniósł odwołanie.
Postanowieniem z [...]r. ww. decyzji został nadany przez organ I instancji rygor natychmiastowej wykonalności, od którego pełnomocnik Spółki wniósł zażalenie.
Dyrektor Izby Administracji Skarbowej utrzymał w mocy postanowienie organu I instancji.
Odwołując się do art. 70 § 1 O.p. i uchwały z 29 czerwca 2009 r., I FPS 9/08 wyjaśnił, że przepis ma zastosowanie również do rozliczeń, w których obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług przekształcił się w kwotę zwrotu różnicy podatku, kwotę zwrotu podatku naliczonego lub różnicy podatku, o której mowa w art. 21 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Termin przedawnienia takiej kwoty zaczyna biec od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin zwrotu podatku, czyli z pierwszym dniem następnego roku, a kończy się z upływem 5 lat, zatem upływa z dniem 31 grudnia 2017 r.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right