Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 12 sierpnia 2015 r., sygn. III SA/Gl 488/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Krzysztof Wujek, Sędziowie Sędzia WSA Barbara Brandys-Kmiecik, Sędzia WSA Iwona Wiesner (spr.), Protokolant Izabela Maj- Dziubańska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 sierpnia 2015 r. przy udziale - sprawy ze skargi L.G. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie nadania rygoru natychmiastowej wykonalności decyzji oddala skargę.
Uzasadnienie
Dyrektor Izby Skarbowej w K. postanowieniem z dnia [...] roku nr [...] , działając na podstawie art. 233 § 2 w zw. z art. 239 i art. 239b § 1 pkt 1 i 2 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm., dalej O.p. ), po rozpatrzeniu zażalenia L. G. z dnia [...] roku na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w D. z dnia [...] roku w przedmiocie nadania rygoru natychmiastowej wykonalności decyzji nieostatecznej Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w K. z [...] roku w sprawie określenia różnicy w podatku, o którym mowa w art. 87 ust. 1 ustawy o VAT odpowiadającej nadwyżce podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy za miesiące od lutego 2010 roku do grudnia 2010 roku oraz na podstawie art. 108 ust. 1 ustawy o VAT obowiązku zapłaty podatku wykazanego w wystawionych fakturach VAT za luty, marzec, kwiecień, maj, sierpień, wrzesień 2010 roku w łącznej kwocie [...] zł uchylił w całości zaskarżone postanowienie i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi pierwszej instancji.
Postanowieniem z dnia [...] roku wydanym na podstawie art. 239b O.p. Naczelnik Urzędu Skarbowego w D. nadał decyzji nieostatecznej Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej z 4 września 2014 roku rygor natychmiastowej wykonalności. Rozstrzygnięcie to oparto na przesłankach wynikających z art. 239b § 1 pkt 1 i 2 O.p. stwierdzając, że wobec strony toczy się postępowanie egzekucyjne w zakresie należności pieniężnych, strona nie posiada majątku o wartości odpowiadającej wysokości zaległości podatkowej wraz odsetkami za zwłokę, na którym można ustanowić hipotekę przymusową lub zastaw skarbowy, które korzystałyby z pierwszeństwa zaspokojenia.