Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 5 kwietnia 2017 r., sygn. I SA/Łd 43/17

Podatkowe postępowanie; Podatek od towarów i usług

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodnicząca: Sędzia WSA Joanna Grzegorczyk-Drozda Sędziowie: Sędzia NSA Bogusław Klimowicz (spr.) Sędzia WSA Cezary Koziński Protokolant: Specjalista Dorota Choińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 kwietnia 2017 r. sprawy ze skargi A Spółki z o.o. z siedzibą w Ł. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. obecnie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Ł. z dnia [...] r. nr UNP: [...] [...] w przedmiocie nadania rygoru natychmiastowej wykonalności nieostatecznej decyzji określającej zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za miesiące: styczeń - grudzień 2011 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Ł. decyzją z [...]r. określił A spółce z o.o. w Ł. zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za okres od stycznia do grudnia 2011r.

Postanowieniem z [...]r. Naczelnik [...] Urzędu Skarbowego w Ł. na podstawie art. 239b i art. 239a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015r., poz. 613 ze zm.), dalej "O.p." nadał powyższej decyzji rygor natychmiastowej wykonalności.

We wniesionym zażaleniu pełnomocnik spółki wskazał, że sentencja kwestionowanego postanowienia rażąco narusza przepisy prawa materialnego poprzez brak wskazania konkretnej jednostki redakcyjnej art. 239b § 1 O.p., co powoduje, że strona nie wie, która z okoliczności wskazanych w pkt 1-4 została zdaniem organu spełniona. W ocenie strony warunkiem koniecznym do nadania decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności jest: po pierwsze - wskazanie wystąpienia jednej z przesłanek art. 239b § 1 Ordynacji podatkowej wraz z podaniem podstawy prawnej spełnionej (pozytywnej) przesłanki, po drugie - zaistnienie przesłanki art. 239b § 2 tejże ustawy poprzez uprawdopodobnienie niewykonania zobowiązania. Ponadto w ocenie pełnomocnika strony organ I instancji nie uprawdopodobnił, że w przedmiotowej sprawie istnieje obawa niewykonania zobowiązań w podatku od towarów i usług za okres od stycznia do grudnia 2011r. Wskazano też, że przedstawiona w postanowieniu z 30 sierpnia 2016r. argumentacja dotycząca braku dokonania dobrowolnych wpłat na poczet zobowiązań wynikających z nieostatecznej decyzji Dyrektora UKS w Ł. z [...]r. jest niezasadna ponieważ decyzja ta nie podlegała wykonani, gdyż spółka wniosła od niej odwołanie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00