Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 20 lutego 2015 r., sygn. I SA/Lu 777/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Fita, Sędziowie SO Monika Kazubińska-Kręcisz (del.), WSA Andrzej Niezgoda (sprawozdawca), Protokolant Starszy asystent sędziego Anna Gilowska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 20 lutego 2015 r. sprawy ze skargi A spółki cywilnej G. W., D. W. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie nadania rygoru natychmiastowej wykonalności decyzji oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżonym postanowieniem z dnia [...]. Dyrektor Izby Skarbowej po rozpatrzeniu zażalenia M. spółki cywilnej na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia [...] w sprawie nadania decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności, utrzymał w mocy postanowienie organu pierwszej instancji.

Z uzasadnienia zaskarżonego postanowienia wynika, że postanowieniem z dnia [...] Naczelnik Urzędu Skarbowego nadał rygor natychmiastowej wykonalności decyzji wydanej przez Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia [...] określającej zobowiązanie w podatku od towarów i usług za miesiąc wrzesień 2008 r. w kwocie 38.403,00 zł.

W uzasadnieniu zaskarżonego postanowienia Naczelnik Urzędu Skarbowego wyjaśnił, że zaistniała na podstawie art. 239b § 1 pkt 4 Ordynacji podatkowej przesłanka uzasadniająca nadanie decyzji Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia [...] rygoru natychmiastowej wykonalności, ponieważ okres upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego jest krótszy niż 3 miesiące, co uzasadnia obawę dobrowolnego nie wykonania zobowiązania określonego ww. decyzją. Skorzystanie przez stronę z przysługującego jej prawa do wniesienia odwołania od decyzji nieostatecznej, a także ustawowy termin do załatwienia sprawy przez organ odwoławczy, czynią prawdopodobnym, iż decyzja nieostateczna uzyska przymiot wykonalności dopiero po upływie terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego wynikającego z tej decyzji. Natomiast posiadane przez spółkę składniki majątkowe np. nieruchomości, ruchomości czy zbywalne prawa majątkowe mogą nie pozwolić na uregulowanie zaległości przed upływem terminu przedawnienia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00