Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 18 września 2019 r., sygn. II SA/Rz 691/19

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący SWSA Paweł Zaborniak /spr./ Sędziowie WSA Magdalena Józefczyk WSA Elżbieta Mazur - Selwa Protokolant starszy sekretarz sądowy Sylwia Opioła po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 września 2019 r. sprawy ze skargi B. J. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] maja 2019 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi B.J. jest decyzja Samorządowego Kolegium odwoławczego w [...] (dalej zwane SKO) z dnia [...] maja 2019 r., numer [...], o odmowie przyznania świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad niepełnosprawnym członkiem rodziny - matką.

Decyzją z dnia [...] marca 2019 r., znak: [...], Wójt Gminy [...] postanowił odmówić B.J. przyznania świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad niepełnosprawnym członkiem rodziny - matką S.D., która legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, z powodu niespełnienia warunków ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2018 r., poz. 2220 ze zm.; zwana dalej u.ś.r.).

W uzasadnieniu tego rozstrzygnięcia wyjaśniono, iż w dniu 28 lutego 2019 roku do Ośrodka Pomocy Społecznej w [...] wpłynął wniosek wyżej wymienionej o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad niepełnosprawną matką S.D., która legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Następnie pracownik socjalny Ośrodka przeprowadził wywiad środowiskowy, który potwierdził, iż wnioskodawczyni zamieszkuje niedaleko swej matki i faktycznie sprawuje nad nią osobistą opiekę. Matka wnioskodawczyni jest wdową, co potwierdza przedłożony odpis skrócony aktu zgonu. Wnioskodawczyni jest osobą aktywną zawodowo i nie podejmuje zatrudnienia w związku z opieką nad swą matką. Jednakże w orzeczeniu o ustaleniu stopnia niepełnosprawności nie jest jednoznacznie określona data powstania niepełnosprawności, natomiast zgodnie z art. 17 ust. 1b u.ś.r. świadczenie pielęgnacyjne przysługuje, jeżeli niepełnosprawność osoby wymagającej opieki powstała nie później niż do ukończenia osiemnastego roku życia lub w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej, jednak nie później niż do ukończenia 25 roku życia. Zatem wnioskodawczyni nie spełnia przesłanki dotyczącej okresu, kiedy powstała niepełnosprawność. Jednocześnie organ I instancji w treści swego uzasadnienia przytoczył wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 21 października 2014 roku sygn. akt K 38/13. Ponieważ organ nie może stwierdzić, że niepełnosprawność matki powstała w okresie dzieciństwa, toteż nie przysługuje prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, co wynika z powołanego przepisu prawa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00