Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 8 listopada 2023 r., sygn. II SA/Rz 1107/23
Pomoc społeczna
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący SNSA Stanisław Śliwa Sędziowie WSA Joanna Zdrzałka AWSA Maria Mikolik /spr./ Protokolant starszy specjalista Anna Mazurek–Ferenc po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 listopada 2023 r. sprawy ze skargi R. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Rzeszowie z dnia 23 maja 2023 r. nr SKO.4111/368/2023 w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z 23 maja 2023 r. nr SKO.4111/368/2023 Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Rzeszowie, po rozpoznaniu odwołania R. K. (dalej: skarżący), utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy [...] z 4 kwietnia 2023 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego.
Jak wynika z akt sprawy, 10 marca 2023 r. skarżący zwrócił się do Wójta z wnioskiem o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad niepełnosprawną matką S. K., która legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, wydanym przez Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w [...] z [...] grudnia 2021 r., z którego wynika, że ww. jest niezdolna do samodzielnej egzystencji. Orzeczenie nie wskazuje od kiedy niepełnosprawność S. K. istnieje.
W trakcie postępowania organ I instancji ustalił, że skarżący mieszka razem z matką, sprawuje nad nią osobistą opiekę. Osoba wymagająca opieki wymaga pomocy syna w codziennym funkcjonowaniu, jednak tylko podczas niektórych czynności. Pomoc ta nie wymaga dużego zaangażowania oraz nakładu czasu i pracy ze strony skarżącego. Obecnie stan zdrowia matki skarżącego uległ poprawie, w związku z czym opieka jaką sprawuje syn nad matką nie wyklucza możliwości podjęcia pracy zawodowej oraz wykonywania czynności opiekuńczych. S. K. jest osobą w podeszłym wieku, po przebytym [...] czego skutkiem jest [...], porusza się przy pomocy laski inwalidzkiej. Aktualnie nie przechodzi rehabilitacji. Leczy się na [...]. Skarżący przygotowuje matce [...], którą sama sobie podaje trzy razy dziennie. Przygotowane posiłki spożywa samodzielnie. Skarżący pomaga matce przy higienie osobistej, przygotowuje posiłki, wykupuje lekarstwa, a także robi zakupy oraz umawia na wizyty lekarskie, zajmuje się przygotowaniem opału i opala w domu. Osoba wymagająca opieki pomimo swojej niepełnosprawności nie jest całkowicie zależna od pomocy ze strony osób drugich, nie jest osobą leżącą. Samodzielnie załatwia swoje potrzeby fizjologiczne, nie wymaga pieluchomajtek ani pampersów.