Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 8 listopada 2023 r., sygn. II SA/Rz 1107/23

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący SNSA Stanisław Śliwa Sędziowie WSA Joanna Zdrzałka AWSA Maria Mikolik /spr./ Protokolant starszy specjalista Anna Mazurek–Ferenc po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 listopada 2023 r. sprawy ze skargi R. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Rzeszowie z dnia 23 maja 2023 r. nr SKO.4111/368/2023 w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z 23 maja 2023 r. nr SKO.4111/368/2023 Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Rzeszowie, po rozpoznaniu odwołania R. K. (dalej: skarżący), utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy [...] z 4 kwietnia 2023 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego.

Jak wynika z akt sprawy, 10 marca 2023 r. skarżący zwrócił się do Wójta z wnioskiem o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad niepełnosprawną matką S. K., która legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, wydanym przez Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w [...] z [...] grudnia 2021 r., z którego wynika, że ww. jest niezdolna do samodzielnej egzystencji. Orzeczenie nie wskazuje od kiedy niepełnosprawność S. K. istnieje.

W trakcie postępowania organ I instancji ustalił, że skarżący mieszka razem z matką, sprawuje nad nią osobistą opiekę. Osoba wymagająca opieki wymaga pomocy syna w codziennym funkcjonowaniu, jednak tylko podczas niektórych czynności. Pomoc ta nie wymaga dużego zaangażowania oraz nakładu czasu i pracy ze strony skarżącego. Obecnie stan zdrowia matki skarżącego uległ poprawie, w związku z czym opieka jaką sprawuje syn nad matką nie wyklucza możliwości podjęcia pracy zawodowej oraz wykonywania czynności opiekuńczych. S. K. jest osobą w podeszłym wieku, po przebytym [...] czego skutkiem jest [...], porusza się przy pomocy laski inwalidzkiej. Aktualnie nie przechodzi rehabilitacji. Leczy się na [...]. Skarżący przygotowuje matce [...], którą sama sobie podaje trzy razy dziennie. Przygotowane posiłki spożywa samodzielnie. Skarżący pomaga matce przy higienie osobistej, przygotowuje posiłki, wykupuje lekarstwa, a także robi zakupy oraz umawia na wizyty lekarskie, zajmuje się przygotowaniem opału i opala w domu. Osoba wymagająca opieki pomimo swojej niepełnosprawności nie jest całkowicie zależna od pomocy ze strony osób drugich, nie jest osobą leżącą. Samodzielnie załatwia swoje potrzeby fizjologiczne, nie wymaga pieluchomajtek ani pampersów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00