Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 23 października 2018 r., sygn. II SA/Wr 576/18
Budowlane prawo
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Władysław Kulon Sędziowie: Sędzia NSA Halina Filipowicz-Kremis Sędzia WSA Gabriel Węgrzyn (sprawozdawca) Protokolant: Krzysztof Erbel po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 23 października 2018 r. sprawy ze skargi A sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie na decyzję Wojewody D. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę stacji bazowej telefonii komórkowej oddala skargę w całości.
Uzasadnienie
Decyzją z [...] (nr [...]) Wojewoda D. (dalej jako "organ odwoławczy"), po rozpoznaniu odwołań: P. S., K. S., H. M., J. K., T. K., D. K. i J. K. od decyzji Starosty Powiatu W. z [...] (nr [...]) zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej na rzecz A sp. z o.o. z siedzibą w W. pozwolenia na budowę obejmującą stację bazową telefonii komórkowej P. nr [...], przewidzianą do realizacji na działce nr [...] w miejscowości D., gmina K. - uchylił zaskarżoną decyzję w całości i odmówił zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę.
W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy wyjaśnił, że przedmiotem inwestycji miała być budowa na części działki nr [...] stacji bazowej telefonii komórkowej nr [...], składającej się z wieży stalowej typu MONBOT/H-51 wysokości całkowitej 52,3 m n.p.t. (wieża wraz z odgromem), wyposażonej w: zespół urządzeń nadawczo-odbiorczych oraz transmisyjnych umiejscowionych w szafach systemowych, anteny sektorowe pracujące w częstotliwościach 900MHz, 800MHz, 1800MHz, 2100MHz, 2600MHz, zespół anten parabolicznych oraz elementy torów antenowych. Ponadto w zakres zamierzenia wchodziła budowa instalacji zasilającej stację. Taka inwestycja - w ocenie organu odwoławczego - nie spełnia warunku zgodności z postanowieniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi D., położonego w obrębach: D. i K., zatwierdzonego uchwałą nr [...] Rady Gminy K. z dnia [...] (Dz.Urz. Woj. [...] z 2012 r., poz. 4954, ze zm.) - dalej jako "plan miejscowy". Nie można jej uznać za zgodną z przypisanym działce nr [...] przeznaczeniem mieszkaniowo - usługowym (symbol [...]), dopuszczającym jako funkcję podstawową zabudowę mieszkaniowo-usługową, zabudowę usługową lub zabudowę jednorodzinną (§16 ust. 1 planu miejscowego). Organ odwoławczy wyjaśnił przy tym, że plan miejscowy dla inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej, w tym telekomunikacyjnej, wydzielił tereny oznaczone symbolem [...] i [...] (zob. § 33 ust. 1 w zw. z § 4 pkt. 8 i 12 planu miejscowego). Nie można zatem uznać, że planowana inwestycja zgodna jest z mieszkaniowo-usługową funkcją terenu objętego projektem zagospodarowania. Organ odwoławczy dodał, że dopuszczalność inwestycji wyklucza również to, że w ramach funkcji [...] możliwa jest realizacja zabudowy jednorodzinnej. Na terenach zaś przeznaczonych pod zabudowę jednorodzinną lokalizacja stacji bazowej telefonii komórkowej możliwa jest tylko w przypadku konstrukcji wsporczej o wysokości nie większej niż 5 m, co wynika z art. 46 ust. 2 w zw. z art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy z 7 V 2010 r. o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych (Dz.U. z 2017 r., poz. 2062, ze zm.) - dalej jako "ustawa".