Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 18 października 2018 r., sygn. II SA/Wr 336/18

Budowlane prawo

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Gabriel Węgrzyn (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Władysław Kulon Sędzia WSA Alicja Palus Protokolant: Krzysztof Erbel po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 18 października 2018 r. sprawy ze skargi D. Ch. na decyzję Wojewody D. z dnia [...] marca 2018 r. nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę dla inwestycji polegającej na budowie wolnostojącego budynku jednorodzinnego oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

Decyzją z 8 III 2018 r. (nr ...) Wojewoda D. (dalej jako "organ), po rozpoznaniu odwołania D. C. (dalej jako "skarżący"), utrzymał w mocy decyzję Prezydenta W. z 6 XI 2017 r. (nr ...) zatwierdzającą projekt budowlany i udzielającą dla A. P. pozwolenia na budowę wolnostojącego budynku mieszkalnego jednorodzinnego przy ul. P. we W. (...).

Jak wynika z uzasadnienia decyzji, w sprawie wystąpiły wszystkie przesłanki obligujące do wydania pozwolenia na budowę określone w art. 35 ust. 1 w zw. z ust. 4 ustawy z 7 VII 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2017 r., poz. 1332, ze zm.) dalej jako "pb". W szczególności organy stwierdziły zgodność projektu z postanowieniami

miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (...) (Dz.U. Woj.(...) z 2002 r., Nr 69, poz.1323) - dalej jako "plan miejscowy". Teren oznaczony jako działka nr (...) został bowiem przeznaczony na cele zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej (symbol (...)), zaś oceniony projekt spełnia wszystkie wymagania określone dla tego rodzaju terenu zarówno w zakresie wymagań zabudowy i zagospodarowania terenu, wymagań ochrony konserwatorskiej oraz ochrony środowiska, w tym wykorzystania ekologicznych źródeł energii. Organ podkreślił również, że projekt zagospodarowania terenu zgodny jest z przepisami, w tym techniczno-budowlanymi określonymi w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 IV 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2015 r., poz. 1422) - dalej jako "warunki techniczne". Wszystkie ściany są zaprojektowane w odległości ponad 4 m od granicy działki (§ 12 warunków technicznych), zachowano wymagania w zakresie dostępu do naturalnego światła, budynek ma dostęp do drogi publicznej poprzez drogę wewnętrzną (sięgacz) do ul. P. Wobec braku kanalizacji deszczowej w przylegającej drodze, zaprojektowano instalację kanalizacji deszczowej na działce zainwestowania, składającą się ze zbiornika retencyjnego wraz z pompą oraz studzienki chłonnej. Do projektu załączono zaświadczenia i decyzje dotyczące projektantów, prawidłowe oświadczenie o sporządzeniu projektu budowlanego zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz zasadami wiedzy technicznej, ostateczną decyzję z 28 VI 2016 r. Prezydenta W. o wyłączeniu gruntu z produkcji rolnej, opinię Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z 5 VII 2016 r. oraz pozytywne uzgodnienie Miejskiego Konserwatora Zabytków (pieczęć na projekcie zagospodarowania terenu - str. 51 projektu budowlanego). W aktach sprawy znajduje się także pozytywna opinia ZDiUM z dnia 28 VIII 2017 r. o możliwości prowadzenia obsługi komunikacyjnej z działki zainwestowania (zjazd wyłączono z opracowania). Organ zaznaczył również, że możliwości udzielenia pozwolenia na budowę nie wyłącza fakt, że wcześniej inwestor rozpoczął roboty budowlane na podstawie nieostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę, które następnie przerwał w związku z uzyskaniem wiadomości o wniesieniu odwołania. Taki stan rzeczy nie jest - w ocenie organu - samowolą budowlaną, co potwierdza pismo organu nadzoru budowlanego z 18 IX 2017 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00